Spis treści książki
Wstęp. KTÓRY NARZĄD JEST NAJWAŻNIEJSZY
Rozdział 1. SERCE
Rozdział 2. PŁUCA
Rozdział 3. NERKI
Rozdział 4. WĄTROBA, TRZUSTKA, ŚLEDZIONA
Rozdział 5. JELITA
Rozdział 6. TARCZYCA
Rozdział 7. MÓZG
PODSUMOWANIE
TWOJE NOTATKI
Mózg? Płuca? A może serce? Który narząd w Twoim organizmie jest najważniejszy? W tej książce znajdziesz odpowiedź!
Cześć! Pozwól, że się przedstawimy ― jesteśmy Twoimi narządami wewnętrznymi. Miło Cię w końcu poznać, bo choć jesteśmy z Tobą od zawsze, na co dzień nas nie widzisz. Mieszkamy w Twoim ciele ― hm, to pewnie dlatego nazywamy się wewnętrzne… Ale nie tylko mieszkamy! Również pracujemy, czyli dbamy o to, by Twój organizm działał prawidłowo. Twoje dobre samopoczucie to dla nas priorytet!
Który z nas jest najważniejszy? Takie samo pytanie zadał Róży Hajkuś, pediatrze (to taki lekarz, który zajmuje się dziećmi), jej starszy syn. A pani Róża, zamiast po prostu odpowiedzieć, napisała o tym książkę. Właśnie trzymasz ją w ręku. Dowiesz się z niej, jak się nazywają i jak pracują znajdujące się w Twoim ciele organy, za co odpowiada każdy z nich i co się dzieje, kiedy z jakichś przyczyn ich działanie nie jest prawidłowe.
W książce znajdziesz także nasze portrety ― jesteśmy naprawdę piękne!
A co z tą ważnością? Cóż… Wszystko się wyjaśni podczas lektury. Zapraszamy!
Lekarka, specjalistka pediatrii. Urodziła się w 1988 roku, gdy dzieci nie miały w domach Internetu, czyli według jej synów w prehistorii. Dzieciństwo spędziła w małym miasteczku na Podkarpaciu. Jej ulubionym zajęciem było pisanie historyjek i rysowanie komiksów, które ukrywała w plecionej skrzyni w swoim pokoju. Gdy w domu pojawił się komputer, który dzieliła z bratem, on grał w gry strategiczne, co Róża uważała za stratę czasu. Pisała więc dalej historyjki, co z kolei dla brata było marnotrawstwem nie tylko czasu, ale tym bardziej komputera.
Dorastająca Róża postanowiła zdobyć pewny zawód, przydatny innym ludziom, dlatego po maturze wyjechała do Krakowa, by studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim i zostać lekarką. Po uzyskaniu tytułu wróciła w rodzinne strony, ponieważ od początku chciała leczyć tam, gdzie sama dorastała. Potem wyszkoliła się na pediatrę, czyli lekarza od dzieci. Lek. Róża Hajkuś uważa, że to fantastyczna praca, bo można nosić kolorowe ubrania i rozdawać naklejki, ale przede wszystkim pomagać chorym dzieciom, by czuły się lepiej.
W ciągu 35 lat życia Róży dużo się zmieniło i teraz z komputerów korzysta mnóstwo ludzi. Dlatego Róża publikuje treści dla rodziców małych pacjentów w Internecie, na blogu lekarzdladzieci.pl. Prowadzi też konto na Instagramie: @roza_hajkus. Wystąpiła na TEDx z tematem „Medycyna oparta na celebrytach”. Napisała również książkę „Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa?”, aby dzieci mogły zrozumieć, jak funkcjonuje organizm człowieka, i polubiły swoje ciało jeszcze bardziej. Książka dostepna jest w Sensus w wersji drukowanej oraz ebook.
Róża – lekarz dla dzieci, obecnie mieszka z mężem i dziećmi na wsi, wśród pól, po których biegają sarny i bażanty. Gdy to czytasz, prawdopodobnie jest w pracy i bada maluchy albo siedzi z kawą przed komputerem i pisze kolejną książkę. O ile jej dwóch synów nie miało pomysłu, by robiła co innego.
PS. Pleciona skrzynka, w której w dzieciństwie trzymała swoje pierwsze komiksy i historyjki, nadal stoi w jej pokoju.
Zamów w sensus.pl
86.61 zł
139.70 zł
Oszczędzasz:
53.09 zł 〈38%〉
Recenzja: @wystrzalowa_biblioteczka, Płaskonos Alicja
Książka napisana ciekawie i z humorem, ładnie zilustrowana i wydana. Narratorem książki jest mózg, ale każdy rozdział to inny bądź inne narządy, które opowiadają o sobie. Jest dużo dialogów między narządami. Przeczytacie w niej o najważniejszych narządach. Dowiecie się głównych cech, do czego służą i jak działają. Całość czyta się naprawdę super! Mój pięciolatek był zasłuchany i naprawdę dużo z niej wyniósł. Na pewno będziemy do niej wracać gdy tylko będą się pojawiały jakieś dodatkowe pytania. Znajdzie się też ważne przesłanie. Ciało masz jedno i musisz o nie dbać i traktować jak przyjaciela.
Recenzja: aleksa_ban, Bankiel Aleksandra
Czy zastanawialiście się kiedyś, który z narządów jest najważniejszy w organizmie? A może nie ma jednego naczelnego, ponieważ każdy z każdym się w jakiś sposób uzupełnia? Z pomocą przychodzi nam fantastyczna książka "Budowa Twojego ciała" napisana przez Różę Hajkuś. Książka zachęca piękną okładką, na której widzimy nasze narządy wewnętrzne. Znajduje się w niej 7 rozdziałów: serce płuca nerki wątroba, trzustka, śledziona jelita tarczyca mózg oraz wstęp, podsumowanie i miejsce na notatki. Każdy rozdział pisany jest w formie rozmowy danego narządu z innymi. Z rozmowy dowiadujemy się za co odpowiada, gdzie się znajduje w naszym ciele, jakie może mieć choroby/zaburzenia, co jest dla niego szkodliwe. Mnóstwo jest obrazków, które pozwolą dziecku zwizualizować dany organ. Autorka wybrała bardzo ciekawy sposób na przybliżenie dziecku budowy naszego ciała. Książka jest naprawdę przyjemnie napisana i w łatwy sposób trafia do czytelnika.
Recenzja: czytaj.i.baw, Zdziech Katarzyna
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, który narząd w Twoim ciele jest najważniejszy? Mózg, płuca, a może serce? Dzięki książce "Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa", możesz wreszcie poznać odpowiedź na to nie łatwe pytanie! Czy wiesz, jak naprawdę wygląda serce i dlaczego bije? A może chcesz dowiedzieć się więcej o procesie oddychania i roli płuc? Nie zapominając o temacie, który często wywołuje uśmiech na twarzy dzieci - kupa! Książka "Budowa twojego ciała" dokładnie wyjaśnia te zagadnienia, używając konkretnych nazw poszczególnych części ciała i prostego, zrozumiałego języka. Inspiracją do napisania książki było pytanie, które pojawiło się w rozmowie autorki z jej własnymi dziećmi dotyczące znaczenia poszczególnych narządów w ciele człowieka. W tym wyjątkowym tytule narządy wewnętrzne biorą głos i opowiadają o swojej pracy, funkcjach i znaczeniu dla naszego organizmu. Przeplatając wątki humorystyczne z edukacyjnymi, autorka stworzyła opowieść, która nie tylko uczy, ale też bawi i zachęca do refleksji. Przykuwające uwagę ilustracje sprawiają, że czytanie staje się jeszcze bardziej fascynujące, a postaci narządów nabierają charakteru, stają się bliższe i łatwiejsze do wyobrażenia, dodając książce interaktywnego oraz bardziej obrazowego wymiaru. Jeśli więc twoje dziecko zadało Ci pytania dotyczące swojego ciała, nie wahaj się sięgnąć po książkę "Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa". To niezwykła podróż po tajemnicach naszego organizmu, która na pewno dostarczy wiele radości i edukacji zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku
Recenzja: zabciaczyta , Rudny Magdalena
Który narząd w naszym ciele jest najważniejszy? Mózg, który steruje wszystkimi narządami, czy jednak serce, nieustannie toczące krew? A może to zupełnie inny organ? Odpowiedź na to pytanie skrywa się na kartach książki Róży Hajkuś. "Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa" to publikacja przybliżająca najmłodszym tajniki anatomii. Robi to w sposób interesujący i niezwykle zabawny. Liczne ciekawostki poznajemy dzięki wspaniałym narratorom. Już na wstępie serce i mózg opowiadają co nieco o swojej pracy. Dalej dołączają do nich płuca, nerki, wątroba, trzustka, śledziona, jelita oraz tarczyca. W swobodnie prowadzonej rozmowie, toczącej się pomiędzy wspomnianymi wcześniej narządami, kryje się ogrom fachowej, medycznej wiedzy. Każdy, kto zagłębi się w lekturze tej książki, dowie się między innymi: jak szybko bije serce, dlaczego jedno płuco jest mniejsze, jaką rolę w naszym ciele pełnią nadnercza, który narząd można nazwać oczyszczalnią, gdzie rozkładane są cukry oraz czy mózg w nocy również śpi. Bogatej treści towarzyszą prześwietne ilustracje wykonane przez Pawła Gierlińskiego. Ta książka niezaprzeczalnie zasługuje na uwagę. Prosty przekaz w formie anegdotek, opowiastek i pełnych humoru dialogów, połączony z nauką badającą budowę człowieka to dla mnie strzał w dziesiątkę. Przy tej lekturze z pewnością nie będziecie się nudzić, a i poszerzycie wiedzę w zaskakująco łatwy sposób. Polecam serdecznie!
Recenzja: Ur.szulka, Maciejna Ula
Nie mam pojęcia jak to zrobiłam, że zapomniałam opublikować Wam jedną z najlepszych książek dla dzieci w tamacie budowy działa. Róża Hajkuś „Budowa Twojego ciała, co jest czym i jak działa” ten tytuł koniecznie musicie sobie zapisać. U Nas fascynacja ludzkim ciałem trwa od kilku lat. Jaś uwielbia poznawać tajniki ludzkiego ciała. A ta książka za sprawą niesamowitych ilustracji Pawła Gierlińskiego pokaże dziecku ludzkie ciało i narządy w zabawny, ale przyciągający sposób. Wstęp do książki pokaże dzieciom który narząd jest najważniejszy, a później pokolei poznacie wraz z dzieckiem główne narządy w naszym ciele. Na końcu czeka podsumowanie i znajdziecie miejsce na notatki. To idealna książka dla dzieci które fascynują się anatomią i mają ochotę wiedzieć więcej, a przy tym dobrze się bawić.
Recenzja: Mojeczytadlo , Kaskow Beata
Nowy rok, nowe PROPOZYCJE KSIĄŻKOWE. Zapisz post jeśli potrzebujesz pozycji wyjaśniającej budowę naszego ciała i jeśli obawiasz się o nudną, zbyt skomplikowaną książkę dla dzieci, hej tu tego nie ma! Zdaję się, że nasze dzieci lubią zaskakiwać nas pytaniami, kiedy padły te o najważniejszy narząd w naszym ciele, autorka @roza_hajkus pediatra, zamiast odpowiedzieć swojemu dziecku, napisała dla niego { i dla waszych dzieci} o tym książkę. Brzmi nieźle❓ Mamy tu więc dialogi pełne serca i rozumu, który na przemiennie przekomarzają się, który jest najważniejszy. Do rozmowy dochodzą kolejne organy ludzkiego ciała, które z determinacją dyskutują między sobą. My jako obserwatorzy dowiadujemy się dzięki temu mnóstwo ciekawostek na temat serca, płuc, nerek, wątroby, trzustki, śledziony, jelita, czy tarczycy i mózgu. Dzięki temu trafiają do nas ważne informacje na temat ich funkcjonowania. Wszystko to opiewa dobrym humorem, żarcikami które wysyłają do siebie serce i mózg, rozbrajającymi ilustracjami. Przyznam się, że pomaga to zrozumieć dzieciom wiele kwestii dotyczących naszego zdrowia. Co ja będę więcej pisać, zobaczcie sami❗ książka dla dzieci, książka o budowie ciała, książka o anatomii dla dzieci
Recenzja: Zaczytana.na.emigracji, Janaszek Karina
Czy wasze dzieci zadają wam pytania dotyczące swojego ciała? Gdzie znajdują się poszczególne narządy i który z nich jest najważniejszy? Na te pytania i wiele, wiele innych znajdziemy odpowiedzi w książce. 🫀🧠🫁 Książka składa się z kilku rozdziałów. W każdym z nich opisane są poszczególne narządy i funkcje, jakie pełnią w naszym organizmie. Wiedza przedstawiona jest w bardzo przystępny dla dzieci sposób. Razem z dziećmi dowiemy się jak naprawdę wygląda serce i dlaczego bije. 🫀 Poznamy miejsce, w którym znajdują się płuca i to w jaki sposób oddychamy🫁 . Nie ominie nas także temat o kupie.💩Jak powstaje, formy jakie przybiera, i dlaczego są z nią często problemy. Ten temat chyba najbardziej przypadł mojej córce, bo śmiała się w niebogłosy. 😅 Nie można zapomnieć również o mózgu 🧠i jego ogromnej roli w naszym ciele. ,,Halo, to ja, Twój mózg.[…] jestem jak centralny komputer, który zarządza całym ciałem.” Trzeba również wspomnieć o całej ilości pięknych ilustracji, które znajdują się na każdej stronie książki. 🎨 ,,Budowa twojego ciała” ma aż sto stron, dlatego czytanie można sobie dawkować po rozdziale na każdy dzień. Książka to nie tylko ogrom wiedzy, ale i sporo różnych ciekawostek. Sama dowiedziałam się z niej sporo nowych rzeczy. 🫀🫁🧠 Jeśli wraz z dziećmi chcecie zgłębić wiedzę na temat waszego ciała i poznać odpowiedzi na nurtujące was pytania, to koniecznie sięgnijcie po ,,Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”. Polecam
Recenzja: Stacja_czytankowo, Polewska-Polak Sylwia
A co gdyby nasze narządy potrafiły same o sobie opowiedzieć? Zapewne takie historie byłyby niezwykle interesujące bo sposób w jaki działa nasze ciało jest po prostu fascynujący. Myślę, że większość dzieci jest bardzo ciekawych tego jak funkcjonuje nasze ciało. Wiele dzieci uwielbia zabawy w lekarza, a nawet przeprowadza udawane operacje- nic więc dziwnego, że książka, która przedstawia ludzką anatomię w przyjemny i zabawny sposób może się cieszyć dziecięcym uznaniem. Z tą pozycją nie ma nudy 😊. Książka po części wydaje się być interaktywna, bo czytelnik ma wrażenie jakby uczestniczył w rozmowie narządów, które w gruncie rzeczy mają całkiem ludzkie charakterki. Autorka bardzo ciekawie wplotła do książki postać samej siebie oraz swoich dwóch pociech. Książka nie została napisana przez przypadkową osobę, ale mamę i jednocześnie pediatrę. Któż więc lepiej wytłumaczy dzieciom jak działają ich ciała? Nadanie narządom cech osobowych sprawia, że chociaż jest to książka, która ma cel edukacyjny samo czytanie jest przyjemne o wywołuje uśmiech na twarzy. To ważne, bo w końcu nikt nie lubi przesadnego moralizatorstwa 😊.
Recenzja: Instagram/ bargielita _, Jeżewska-Bargiel Judyta
Czy ciałopozytywność kończy się na tym co powierzchowne? Czy można myśleć o sobie dobrze również w kontekście tego jak niesamowicie działa nasze ciało, abyśmy mogli właściwie reagować, regenerować się i oddychać?🤔 Takiej książki jeszcze nie było!🤩 "Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa" to książka napisana przez Różę Hajkuś i zilustrowana przez Pawła Gierlińskiego . I to jak! Jest tak znakomita, że już po pierwszym rozdziale z fascynacją zgarnęłam do siebie na wspólne czytanie moją pięciolatkę. To naprawdę jest książka skierowana do dzieci, napisana językiem do nich dostosowanym a do tego ma w sobie urok, lekki humor i subtelność, która ogromnie cenię w takich książkach. Nie jest to książka popularnonaukowa. To opowieść o tym, co w nas- ludziach jest wyjątkowe, jak działa i jak bardzo jest niepowtarzalne.🤍 A zaczęło się od banalnego pytania: "Co jest najważniejsze?" Blisko 100 stron rozwiewa wątpliwości, edukuje i sprawia, że na twarzy dziecka zamiast rysować się kolejne pytanie- pojawia radość i śmiech. Bo to takie proste! Krocząc przez kolejne rozdziały: serce, płuca, nerki czy jelita, obserwujemy to jak ogromną pracę wykonuje każdy organ aby zagwarantować nam dobre życie. Serce to nie tylko obrys stworzony na kartce i pomalowany na czerwono ale także wielokomorowy mięsień, zdolny do wytworzenia energii która wyczujemy nawet przez skórę mocnym pukaniem. A to przecież nie wszystko! Aby wykonać niezbędną do życia prace potrzebny jest równie niezbędny tlen- który w pełni obsługuje dwa wyjątkowe narządy, płuca. Dzięki nim nasz mózg jest w stanie przetwarzać informacje które zdobywa w trakcie całego życia. A mikrobiota? Jest tyle ważnych elementów naszego ciała! Zapraszam Was na wyśmienite dialogi, fantastyczne przekomarzanki, czytelne i ożywione ilustracje a to wszystko- w naprawdę najlepszym możliwym wydaniu jakie miałam w dłoniach do tej pory. Może już czytaliście? A może czujecie się zachęceni? Dajcie znać co najbardziej Wam ale podoba w jej wnętrzu!
Recenzja: CoFajnego, Kocuła Joanna
👫 Mówiąc o przyrodzie, nie możemy zapominać, że jesteśmy jej integralną częścią i to bardzo ważne, abyśmy dobrze poznali siebie. ⚗️ Nasz organizm przypomina mi małe laboratorium, w którym nieustannie zachodzą rozmaite procesy. 🤯 Może to brzmieć skomplikowanie, ale @roza_hajkus opowiada o funkcjonowaniu narządów używając języka zrozumiałego dla dzieci, trafiającego do ich wyobraźni, dzięki któremu każdy zrozumie, co dzieje się w jego wnętrzu. 🧠 Autorka oddaje głos naszym narządom. To one zwracają się do nas w sposób bezpośredni, tłumacząc swoją rolę w organizmie. 🦴 Jednak publikacja nie skupia się wyłącznie na anatomii. 📖 Zawartych zostało się też wiele ważnych przekazów dla czytelników w każdym wieku, m. in. : ➡️ o tym, co my musimy robić, by wspierać w pracy narządy, ➡️ jakie sygnały organizmu powinny zwrócić naszą uwagę, ➡️ że nie ma ciał lepszych i gorszych, lecz są różne, ➡️ że każdy jest inny, ma inne zainteresowania, wygląd lub z uwagi na stan zdrowia potrzeby, ➡️ że niezależnie od różnic powinniśmy się wzajemnie akceptować i tolerować. 🤩 Ponadto powierzenie narządom ról narratorów zainspirowało moją córeczkę i jej koleżanki do stworzenia teatrzyku na podstawie tej publikacji. Moim zdaniem, dziecięca inicjatywa będąca wynikiem publikacji, jest jej najlepszą rekomendacją 👍
Recenzja: Gabinet Psychologiczny Milena Lewandowska-Florczyk, Lewandowska-Florczyk Milena
Dzisiaj chciałam przedstawić książkę pt. „Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”, której autorem jest Róża Hajkus. Podczas zajęć posłużyła nam ona do psychoedukacji dot. odczytywania sygnałów emocji w naszym ciele (w poście załączam kartę pomocniczą do pracy „Emocje w moim ciele”). Pozycja w ciekawy sposób wprowadza młodego czytelnika w informacje związane z funkcjonowaniem organizmu człowieka uwzględniając każdy narząd po kolei. Książka będzie idealna do samodzielnego czytania przez dziecko, wspólnej lektury z rodzicem ale również okaże się pomocna podczas zajęć terapeutycznych! Pozycja napisana jest prostym i przystępnym językiem dla młodego czytelnika. Na uwagę zasługują również ilustracje autorstwa Pawła Gierlińskiego - z pewnością zadowolą oko najbardziej wybrednego małego czytelnika.
Recenzja: @poleconko, Kluge Sylwia
Co w tej książce mogło pójść nie tak? Chyba wszystko... Zacznijmy od tego, że: 1. Nie znajdziecie tu typowego "ludzkiego" sposobu narracji, ponieważ człowieka w tej roli zastępują poszczególne narządy naszego ciała; 2. Nie znajdziecie tu też naukowego słownictwa, które przeważa w kompendiach wiedzy o anatomii, a wszystkie fakty, mity, spostrzeżenia i wskazówki przedstawione są zwykłym, prostym językiem; 3. Nie znajdziecie tu opisu wszystkich narządów ludzkiego ciała, lecz tylko kilka przez autorkę wybranych. ❗A teraz najważniejsze, czyli NZTNN❗ NIE ZNAJDZIECIE TU NICZEGO NIELOGICZNEGO NIE ZNAJDZIECIE TU NICZEGO NUDNEGO NIE ZNAJDZIECIE TU NICZEGO NIEPOTRZEBNEGO Więc co w tej książce mogło pójść nie tak? Chyba wszystko..., a jednak poszło jak najbardziej na TAK 👍 "Budowa Twojego ciała. Co jest czym i jak działa" Róża Hajkuś @roza_hajkus Ilustracje: Paweł Gierliński @pawelgierlinski @czytalisek_wydawnictwo
Recenzja: Cosmic_mummy, Bedus Lidia
Ależ ta książka jest ciekawie poprowadzona! Zastanawialiście się kiedyś co by było gdyby Wasze narządy wewnętrzne potrafiły mówić? ...ja też nie 😂 Ale dziś chciałam Wam pokazać książkę,w której to właśnie narządy wewnętrzne są narratorem. To "Budowa Twojego ciała. Co jest czym i jak działa". Jaki narząd jest najważniejszy? Jeśli zapytajcie Serce to odpowie, że ono 😉 jednak mamy w sobie wiele ważnych narządów, a każdy z nich jest potrzebny i zależy od innych. Będziemy mogli przeczytać o pracy płuc, wątroby czy tarczycy. Wszystko w formie dialogu, to z sercem, mózgiem czy czytelnikiem😉 Przeczytamy tu o budowie organów i różnych chorobach, o tym dlaczego musimy jeść, spać czy pić. Mi mega przypadł do gustu humor z jakim książka została napisana ❤️ Nie sposób się nie uśmiechnąć wyobrażając sobie przekomarzające się ze sobą narządy 😁 Ten humor sprawia, że informacje łatwo zapamiętać, pomogą nam w tym też fajne ilustracje. Ma końcu znajdziemy podsumowanie, a nawet miejsce na własne notatki 👍 Ja książką jestem zachwycona i zdecydowanie polecam ❤️ 📖
Recenzja: igielkowa.biblioteczka, Magdalena Kulczycka
Powstało już wiele książek dla dzieci o tym, jak zbudowane jest ludzkie ciało i do czego służą jego poszczególne narządy. Ale "Budowa własnego ciała. Co jest czym i jak działa" to prawdziwa perełka! 💎 Autorką książki jest @roza_hajkus. Z zawodu jest lekarzem pediatrą, a książka powstała jako odpowiedź na pytanie jej syna o to, który narząd jest najważniejszy. Efektem jest wspaniałe kompendium anatomicznej wiedzy! Sama z wielką chęcią przeczytałam je od deski do deski i przyznam, że część informacji było dla mnie nowością. Z Igiełką czytamy jedynie fragmenty, ale myślę, że dla dzieci 6+ będzie to świetna lektura. W książce nie znajdziemy po prostu faktów i ciekawostek na temat ludzkiego ciała. Jest to opowieść. Dosłownie! Niezwykła, interesujaca i wciągająca opowieść o naszym ciele. Oparta jest na dialogach między znajdującymi się w nim organami. Są oni narratorami i bohaterami książki. Opowiadają o sobie i swojej pracy. O tym, jak wyglądają i jak pracują, za co są odpowiedzialne, jak należy o nie dbać i co się dzieje, gdy z jakichś powodów działają nieprawidłowo. Autorka zwraca również uwagę na kwestię zdrowia psychicznego. W książce znajdziemy mnóstwo ciekawostek, których dzieci nie nauczą się w szkole... A to wszystko w bardzo pomysłowej i intrygującej formie. Kolejne rozdziały po prostu się chłonie. Dialogi, humor, anegdotki i lekkie utarczki słowne między postaciami - to wszystko nadaje taki lekki, idealny dla dzieci charakter. Nie ma tu naukowego słownictwa i sztywnej formy, lecz prosty i zrozumiały przekaz. Całość dopełniają wesołe i kolorowe ilustracje @pawelgierlinski. To porządna dawka wiedzy w nowej, niesamowitej odsłonie. Polecamy! 👏
Recenzja: Social media, Milska Monika
Czy lubisz książki przekazujące wiedzę w interesującej formie? Przedstawiam książeczkę dla dzieci "Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa" Róży Hajkuś. Mamy tutaj siedem rozdziałów, a każdy z nich jest poświęcony jakiemuś narządowi. Jednak o funkcjach poszczególnych narządów opowiadają one same, a dodatkowo dyskutują o tym, które z nich jest najważniejsze. Forma przekazu jest bardzo interesująca i lekka, zdecydowanie dopasowana do dzieci. Mamy też tutaj mnóstwo rysunków, ponieważ narządy są przedstawione jako postacie. Moim zdaniem jest to znakomity sposób na przyswojenie istotnej wiedzy. Polecam.
Recenzja: @paulinaa1992, Bubel Paulina
Chyba każdy kilkulatek zaczyna na pewnym etapie swojego życia zadawać coraz więcej pytań odnośnie funkcjonowania swojego ciała. Jak właściwie wytłumaczyć naszym pociechom procesy zachodzące w naszym organizmie tak by odpowiedź była dla nich zrozumiała i ciekawa? Znakomicie rozwiązała to Autorka @roza_hajkus, (prywatnie mama i pediatra) w książce „Budowa Twojego ciała. Co jest czym i jak działa " @wydawnictwo_sensus Ta pozycja to skarbnica wiedzy o anatomii napisana w sposób żartobliwy, z mnóstwem anegdotek i ciekawostek, które wywołają uśmiech na twarzy małych czytelników oraz pozwolą zrozumieć jak działa nasze ciało. W trakcie lektury czytelnicy poznają każdy z narządów i dowiedzą się jaką pełni funkcję. Opowiedzą one m.in. : Dlaczego trzeba się wysypiać? Czemu nie można biegać mając jedzenie w buzi? Czy picie wody ma wpływ na nasze zdrowie? Czytanie urozmaicają poszczególne organy, przekomarzające się, kto pełni najważniejszą funkcję. Treść napisana jest w bardzo przystępny sposób, wyraźną czcionką, z uroczymi ilustracjami, które dodatkowo pomogą wyobrazić sobie jak wyglądają nasze narządy. Ta pozycja to must have dziecię biblioteczki. Dzięki niej rodzice mogą odetchnąć z ulgą i znaleźć odpowiedzi na mnóstwo pytań zadawanych przez swoje pociechy. 😎
Recenzja: trilingualmotherhood, Müller Justyna
Misterne połączenia i skomplikowane zależności między wszystkimi organami naszego ciała zachwycają. Który jest jednak najważniejszy? Funkcjonowanie niesamowitego organizmu nie byłoby możliwe bez żadnego z nich. Serce, mózg czy jelita są równie ważne i w formie dialogu z czytelnikiem nam to uzmysławiają. Podróżujemy tu kolejno przez narządy ludzkiego ciała. Pierwszy przystanek to serce, płuca, kolejno poprzez tarczycę, jelita i mózg oraz inne organy dojdziemy do niezbędnego podsumowania i miejsca na notatki. Znajdziecie tu proste i krótkie ciekawostki, wyraźne ilustracje i dawkę dobrego humoru. Nie będzie tu zbędnych szczegółów i rozpraszaczy, za to fantastyczna porcja wiedzy, w dodatku jest zweryfikowana, bo autorem jest lekarz pediatra. Po lekturze często zwracam uwagę na to, ile moje dziecko zdołało zapamiętać i czy wykazywało zainteresowanie. Tutaj spełnione były te oba elementy, a mój 6-latek znalazł wiele odpowiedzi na pytania, włącznie z tym, czy mamy najważniejszy narząd. Serdecznie polecam tę niesamowitą książkę z atrakcyjną szatą graficzną, która niepostrzeżenie wciągnie czytelnika w świat nauki i w głąb ludzkiego ciała.
Recenzja: Akademiaaqq, Norek Katarzyna
Jakiś czas temu syn zadał mi pytanie: co jest ważniejsze, serce czy mózg? Jeśli i Wasze dzieci zadają sobie i Wam podobne pytania, to odpowiedź znajdziecie właśnie w tej książce. Dokładnie tak rozpoczyna się ta opowieść i wędrówka po ludzkim ciele. Na początku poznacie serce, które rości sobie prawo do bycia tym najważniejszym i mózg, który wyprowadza go z błędu 😉 Następnie dowiecie się z niej co jest czym, jak działa, jak się nazywa i jak pracuje, za co odpowiada i co się dzieje, gdy czasem nie działa prawidłowo. A wszystko to w genialnej formie dialogu pomiędzy organami, które przejmują rolę narratora i przewodnika po ludzkim ciele. Autorem książki jest Róża Hajkuś, lekarz pediatra, która napisała tą książkę, aby przybliżyć dzieciom funkcjonowanie ich organizmu i odpowiedzieć na to często zadawane pytanie: który z organów jest najważniejszy. Nie znajdziecie tu trudnych, naukowych terminów a jeśli jakiś się trafi to od razu jest tłumaczony na język prosty i zrozumiały nawet dla najmłodszych czytelników. Bardzo podoba mi się też forma przekazu i mimo, że nie przepadam za nadawaniem rzeczom cech ludzkich, to muszę przyznać, że w tym wypadku dzięki opowieściom i zabawnym dialogom między organami, książkę mimo poważnej treści czyta się lekko i przyjemnie. Dopełnieniem są zabawne ilustracje, które przedstawiają wygląd i funkcjonowanie poszczególnych organów. Muszę przyznać, że w przypadku tej książki taka forma przekazu i ilustracje bardzo trafiły do mojego 6 latka i ogromnie mu się spodobały. Książek o ludzkim ciele mamy sporo i myślałam, że nic już nas nie zaskoczy, ale ta książka jest zupełnie inna, opowiada o funkcjonowaniu naszego ciała z zupełnie innej perspektywy, w sposób prosty i zrozumiały, a zabawny lecz niezwykle wartościowy tekst i ilustracje sprawią, że dzieci sięgną po nią jak po najlepszą powieść. Bardzo polecamy 🤍
Recenzja: bookmajka, Sidorska Maja
🧠 Jak sprawdzić, by książka o narządach wewnętrznych była dla dziecka ciekawa? Aby nie tylko edukowała, ale też bawiła, intrygowała i wciągała? Róża Hajkuś znalazła na to świetną receptę! 🧠 Pierwszy raz spotkałam się z tytułem, w którym narrację prowadzą poszczególne organy znajdujące się w ciele człowieka. Na początku byłam tym zabiegiem zaskoczona, trochę czasu zajęło mi też oswojenie się z nim, ale już po kilkunastu stronach czułam, że to świetne rozwiązanie! 🧠 Każdy z opisanych w narządów ma kilka stron dla siebie. Przedstawia się na nich, opowiada o swoich zadaniach, sposobie w jakim funkcjonuje, mówi dlaczego jest ważny dla organizmu. Pokrótce przedstawia nam też swoje słabsze strony i opowiada o możliwych najczęstszych dolegliwościach, z którymi musi się mierzyć. 🧠 Bardzo doceniam podejście autorki do tematu. Książka w stu procentach dostosowana do wieku odbiorców. Dzięki niej dzieci w bardzo prosty i obrazowy sposób dowiedzą się jak działa serce, płuca, nerki, wątroba czy mózg. Przekonają się ile pracy w każdej sekundzie wykonuje ich własny organizm i jak ważne jest to, aby odpowiednio o niego dbać. 🧠 Już wiem, że kiedy Łucja będzie nieco starsza, zajrzymy do tej książki razem. Prześledzimy wspólnie zadania kolejnych, ważnych elementów naszego ciała, będziemy się razem śmiać z przekomarzanek pomiędzy sercem a mózgiem i podziwiać to, jak złożone i przemyślane jest działanie ludzkiego organizmu. 🧠 Jedyne czego mi zabrakło, to przedstawienie postaci autorki jako bohaterki książki - bo musicie wiedzieć, że narządy czasem wspominają o Róży i jej przygodach. Świetnie byłoby zobaczyć ją w graficznej (albo i realnej) wersji, chociażby na początku książki. Wydaje mi się, że dzieciom łatwiej byłoby wówczas zobrazować sobie całą sytuację :) Nie mniej - nie odbiera to frajdy z lektury ani najmniejszej wartości całej książki! Serdecznie polecam!
Recenzja: Groszkowe2.0, Słomka Magdalena
Ostatnio wpadła nam w ręce świetna książka @roza_hajkus i wydawnictwa @czytalisek_wydawnictwo. Książka "Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa" to świetna pozycja dla dzieci, które chcą poznać tajniki swojego organizmu. Zawiera ona opisy i ilustracje poszczególnych narządów wewnętrznych, takich jak serce, płuca, nerki, wątroba, śledziona, trzustka, jelita, tarczyca i mózg. Każdy z nich opowiada o sobie, swojej roli i zadaniach, jakie wykonuje dla sprawnego funkcjonowania ciała ludzkiego. Książka jest napisana w sposób przystępny dla dzieci i zawiera wiele ciekawostek, które na pewno zainteresują młodych czytelników. Polecam ją wszystkim rodzicom, którzy chcą pomóc swoim dzieciom zrozumieć, jak działa ich organizm.
Recenzja: lecibocian.pl, Simon Klaudia
Budowa Twojego ciała to świetna książka o anatomii dla dzieci. Książka w prosty i przystępny sposób pokazuje dzieciom jak funkcjonuje nasze ciało - co jest czym i jak działa. Budowa Twojego ciała - świetna książka o anatomii Wciągająca, zabawna i napisana zrozumiałym dla dzieci językiem książka o anatomii? Myślałam, że takie połączenie nie jest możliwe, ale okazuje się, że się da! Anatomia i budowa naszego ciała to temat, który ciekawi dzieci, ale przy bliższym poznaniu czasami okazuje się, że jest to nieco skomplikowany i zawiły temat dla małych czytelników Książka Budowa Twojego Ciała udowadnia, że wcale tak nie musi być. W tej książce znajdziecie nie tylko mnóstwo medycznej wiedzy i ciekawostek, ale też zabawne historie, a nawet przeczytacie w niej o Minecrafcie czy pokemonach 🤭 Poznaj lepiej swoje ciało! Bohaterem tej książki są narządy, które prowadzą ożywioną dyskusje, w której każde z nich chce udowodnić, że to właśnie ono jest najważniejsze w ciele człowieka. I tak dzieci dowiedzą się co robi serce, płuca, nerki, wątroba, trzustka czy jelita. Wszystko w formie zabawnych anegdotek, historii z życia autorki i nawiązań do rzeczy, które dzieci uwielbiają. To sprawia, że ta książka wciąga, ale tez niesie w sobie dużo wiedzy. Nie tylko tej medycznej, ale i praktycznej. Dzieci dowiedzą się dlaczego picie wody jest tak ważne, czemu powinniśmy oddychać nosem, a nie buzią. Dowiedzą się czym jest astma i cukrzyca. Odkryją jak reagować, gdy ich koledzy przewlekłe chorują. Ja przeczytałam ją razem z moim pięciolatkiem i myślę, że od tego wieku warto po nią sięgnąć. Tekstu jest sporo, ale również dużo jest ilustracji. Autorką książki jest Róża Hajkuś, którą możecie znać z Instagrama. Jest pediatrą, ale także mamą dwóch chłopców. I to właśnie dociekliwe pytania jej synów sprawiły, że powstała ta książka. Mam nadzieję, że dzięki niej dzieci w końcu dowiedzą się jak działa nasze ciało!
Recenzja: mama_czyta_tuwima, Dorota Baranowska
Myślałam sobie dość i basta. Więcej takich książek nam nie trzeba. Co najwyżej podręcznik do biologii, gdy już przyjdzie na to pora. 😄 Ale powiem Wam, że może nigdy go kupować nie będę musiała, bo z takim zapleczem wiedzy, jakie znaleźliśmy w książce "Budowa Twojego ciała" (i wielu innych, które w tym temacie mamy) spokojnie mogę wyszkolić przyszłych lekarzy. No dobra, może nie rozpędzajmy się w tych marzeniach zawodowych moich dzieci, ale jedno przyznać trzeba, że w ich małych główka Róża Hajduś zasiała ziarno wiedzy i ciekawości ludzkim ciałem i kto wie co z tego wykiełkuje. 😉 Bo gdy przychodzi do mnie starszy syn i mówi, że on to chyba za mało dziś pił, bo ma biały nalot na języku to wiedzcie, że to sprawka tej książki. Albo gdy młodszy mówi idąc do toalety, że musi wysiusiać to, co mu te dwie fasoli z krwi przefiltrowany to znak, że warto było zamiast bajki czytać im przed snem o ludzkim ciele. 😁 Autorka zaprasza nas na przezabawną dysputę, którą poprowadzą między sobą serce, mózg, płuca, wątroba, a nawet tarczyca i wiele innych narządów, aby odkryć które z nich jest najważniejsze. Co im z tej dyskusji wyniknie, to już pewnie się domyślacie. A jeśli nie to zapraszam do lektury. Każde z nich zaprezentuje się nam z jak najlepszej strony, podkreślając swoje unikatowe super moce. Książka przesycona jest fachową wiedzą, ciekawostkami i wcale nie tak skomplikowaną terminologią. A nawet jeśli znajdzie się w niej jakieś trudne słowo, jak na przykład arytmia, to w prostych słowach zostanie wyjaśnione. Ta książka to totalne zaskoczenie. Napisana przez specjalistkę pediatrii, która nie jeden katarek w życiu leczyła i zna się na tym, jak mało kto. Super, że dzieli się swoją wiedzą nie tylko z najmłodszymi (bo ci starsi podczas lektury, też się sporo dowiedzą). Taka nauka to czysta przyjemność. 👍 Serdecznie Wam polecam!
Recenzja: @lovin_maternity, Kozub Paulina
Bardzo cenię sobie na rynku książki dziecięcej pozycje o anatomii i o tym jak funkcjonuje ludzkie ciało. Powiem więcej, z każdą kolejną książką w tej tematyce, sama odkrywam coś nowego, uczę się nowych rzeczy i zadziwiam jak fantastycznym tworem jest nasz organizm. Tym razem byłam tym bardziej podekscytowana, bo kojarzę @roza_hajkus I wiem, że zawsze ma do powiedzenia i przekazania coś mądrego. Jak było tym razem? "Budowa twojego ciała" to książka, w której rolę narratorów i przewodników zarazem przejmują ludzkie narządy wewnętrzne. Serce, płuca, nerki, wątroba, śledziona, trzustka, jelita, tarczyca i wreszcie mózg - opowiadają o sobie samych (i nie tylko), o tym jakie pełnią role i jakie zadania wykonują dla sprawnego funkcjonowania ciała ludzkiego. Wyjaśnią nam dlaczego jedno płuco jest mniejsze od drugiego i gdzie trawione są płyny, które pijemy. Opowiedzą jaką barierę tworzą nerki czy jak trawiony jest cukier (to ważny rozdział dla łasuchów!). Ciekawym opowieściom, dialogom i anegdotom towarzyszą naprawdę piękne i idealnie pasujące do treści ilustracje, które świetnie oddają nie tylko poruszaną tematykę, ale i charakterki naszych wesołych "oprowadzaczy". W atmosferze pasjonującej opowieści, żarcików i potyczek słownych między narządami (serce zdecydowanie uważa, że to jemu należy się pierwsze miejsce na podium), dowiemy się także co nieco o samej autorce i poznamy kilka wspomnień z jej dzieciństwa. To naprawdę fajna i wartościowa książka. Kolejna w obranej tematyce, a jednocześnie zupełnie inna i pokazujące omawiane punkty z jeszcze innej perspektywy. Zdecydowanie podoba mi się forma podania tego edukacyjnego posiłku i Was także zachęcam do jego skonsumowania ❤️
Wstęp. KTÓRY NARZĄD JEST NAJWAŻNIEJSZY
Rozdział 1. SERCE
Rozdział 2. PŁUCA
Rozdział 3. NERKI
Rozdział 4. WĄTROBA, TRZUSTKA, ŚLEDZIONA
Rozdział 5. JELITA
Rozdział 6. TARCZYCA
Rozdział 7. MÓZG
PODSUMOWANIE
TWOJE NOTATKI
Dostaniesz informacje o aktualnych promocjach i nowościach.