Spis treści książki
Rozdział 1. Składniki treningu intelektu 5
Rozdział 2. 31-dniowy trening intelektu 19
Rozdział 3. Tabele osiągnięć 323
Rozdział 4. Rozwiązania 329
Literatura 371
6.0/6 Opinie: 1
Intelekt to coś więcej niż inteligencja. To całokształt wiedzy i zdolności umysłowych człowieka. Potężne narzędzie kształtujące nasze życie we wszystkich jego aspektach. Jednak i my sami każdego dnia wpływamy na działanie własnego intelektu. Między stylem życia i jego jakością a pracą mózgu zachodzi swoiste sprzężenie zwrotne. Możemy więc śmiało pokusić się o twierdzenie, że za pomocą odpowiedniego zestawu ćwiczeń możemy stymulować i pobudzać intelekt tak, by lepiej wykorzystywać jego możliwości. A te, jako się rzekło, są potężne.
Paulina Mechło i Jolanta Grzelka od wielu lat zajmują się możliwościami ludzkiego mózgu w ujęciu psychologicznym i neurokognitywistycznym. W książce proponują zestaw ćwiczeń, które już po miesiącu systematycznego wykonywania w zauważalny sposób wzmacniają potencjał intelektu. Autorki wyodrębniły jego pięć kluczowych sfer i dla każdej z nich opracowały specjalny trening. Dzięki niemu nauczymy się, jak wzmocnić i sprawniej wykorzystywać:
A wszystko to w ciągu zaledwie 31 dni. Oczywiście, jak przy każdym treningu, gwarancją sukcesu jest systematyczność, jednak ćwiczenia są tak ciekawe i atrakcyjne, że ich wykonywanie bez problemu wchodzi w nawyk. A zatem - zaczynajmy!
Paulina Mechło — wybitna, skuteczna, uzdolniona i genialna psycholożka, neurokognitywistka i autorka wielu znakomitych książek. Pasjonatka usprawniania intelektu, inteligencji, procesów poznawczych człowieka, tworzenia gier, zabaw i neurorozrywek. Trenerka i twórczyni wielu fantastycznych warsztatów. Pochodzi znad morza, ze Świnoujścia.
Jolanta Grzelka — psycholog, neurokognitywista. Laureatka Nagrody Teofrasta. Specjalizuje się w pracy z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
6.0
Książka podzielona jest na cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale znajdziemy trochę teorii o mózgu, intelekcie, koncentracji. Nie jest tego dużo, a informacje są w ciekawy sposób napisane. Kolejny, czyli rozdział drugi to według mnie rozdział główny. Znajdziemy w nim 31-dniowy trening intelektu. Każdy dzień to kilka różnych zadań, które należy wypełnić. Zadania są dość ciekawe i różnorodne, a to sprawia, że nie stają się nudne. Zadań na jeden dzień nie jest dużo, co sprawia, że wypełnienie ich nie zajmuje dużo czasu i tak naprawdę każdy jest w stanie znaleźć chwilę, aby to zrobić. Poziom trudności zadań według mnie jest różny, są takie, które większość zrobi bez chwili zastanowienia, ale również takie, które przynajmniej ode mnie wymagały chwili zastanowienia. Trzeci rozdział to tabele, w których należy zapisywać swoje wyniki. Ostatni, czyli czwarty rozdział zawiera odpowiedzi do zadań. Nie będę ukrywać, że są przydatne, jeśli chcemy sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest dobrze wypełnione...... Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/01/wydawnictwo-sensus-ksiazka-pt-trening_29.html
Recenzja: niemamskrzydel_, Dagmara Bijacik
Przychodzę do was z opinią na temat trzeciego już wydania "Treningu intelektu" autorstwa Pauliny Mechło i Jolanty Grzelki. Dziewczyny zajmują się ludzkim mózgiem po psychologicznemu i neurokognitywistycznemu. Książka to zbiór ćwiczeń, które stymulują nasz mózg i dzięki systematycznemu korzystaniu z tych ćwiczeń w ciągu 31 dni mamy poprawić potencjał naszego intelektu. Zrobiłam niektóre ćwiczenia z książki i naprawdę wymagają wytężenia naszego umysłu. Ćwiczą naszą pamięć, koncentrację, spostrzegawczość a także kreatywność. Otwierając książkę, czułam się jakbym cofnęła się do dzieciństwa i znów wróciła do ćwiczenia zadań z matematyki, polskiego. Stanowi to niełatwe wyzwanie. Jeśli jednak lubicie takie wyzwania to serdecznie wam polecam ten zeszyt ćwiczeń.
Recenzja: girlinthebooks, Skórowska Natalia
Tytuł ten został stworzony przez dwie neurokognitywistki - Paulinę Mechło i Jolantę Grzelkę i od pierwszych stron czuć, że twórczynie precyzyjnie zaplanowały wszystkie elementy znajdujące się w tej pozycji. Jedyna treść, która jest tu do przeczytania to kilka początkowych stron zawierających szczegółowy opis tego jak działa nasz mózg. Jest to wytłumaczone w przystępny sposób, tak, aby zrozumiał to każdy potencjalny czytelnik. Cała reszta książki to zadania, które pomagają w rozwoju i utrzymaniu naszego umysłu w jak najlepszej formie. Zadania zostały podzielone na 31 dni, więc przez cały miesiąc, dzień po dniu mamy zagwarantowaną dawkę rozrywki i nauki jednocześnie. Jakie zadania przyjdzie Ci rozwiązać gdy sięgniesz po ten tytuł? Bardzo różnorodne, od np. 50 prostych (dodawanie, mnożenie) zadań matematycznych, przez wypisywanie synonimów i zapamiętywanie obrazków aż po literkowe sudoku i pytania z wiedzy geograficznej czy historycznej. Każde zadanie pobudza inny obszar naszego mózgu i dzięki temu mamy pewność, że rozwijamy się wszechstronnie, a nie tylko w jednym kierunku. Większość zadań wykonujemy na czas, a następnie wyniki zapisujemy w odpowiedniej tabeli, która umożliwia nam wgląd w postęp jaki z każdym dniem zrobiliśmy. Uczy to nas również pracy pod presją czasu co jest niezwykle cenną umiejętnością. Ćwiczenia zawarte w tym tytule zajmują nam każdego dnia około dziesięciu minut więc jest to na tyle mała ilość czasu, że bez problemu codziennie można wygospodarować tę chwilę. Bardzo spodobały mi się zawarte tu zadania i rozwiązywało się je z przyjemnością. Z każdym dniem czułam coraz większą satysfakcję z dbania o stan swojego umysłu. Cieszę się, że tego typu pozycję znajdują się na rynku, gdyż w dzisiejszych czasach coraz częściej przekładamy ćwiczenia fizyczne nad umysłowe, a najważniejsze to znaleźć między nimi balans. Gorąco polecam tę pozycję, będzie to także idealny pomysł na prezent, gdyż jest to pozycja niezwykle uniwersalna sprawdzi się zarówno u młodszych jak i u starszych i każdemu zagwarantuje stymulację umysłu.
Recenzja: negacje_, Czech Justyna
Dzisiaj napiszę kilka słów o książce od Wydawnictwa Sensus ,,Trening intelektu. Wyćwiczyć pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni". Książka ta, stworzona przez dwie neurokognitywistki - Paulinę Mechło i Jolantę Grzelak - otrzymała Nagrodę Teofrasta, a co za tym idzie została psychologiczną książką roku według magazynu psychologicznego Charaktery. W książce znajdziemy krótki, ale bardzo merytoryczny wstęp, w którym dowiemy się czym są składniki intelektu oraz jak zachować „młody mózg”. Trening intelektu składa się z sześciu elementów, są nimi: pamięć, koncentracja, wiedza, język i kreatywność. Autorki opisują tytułowy trening intelektu, a następnie wyjaśniają dlaczego jest ważny i w jaki sposób działa. W dalszej, o wiele obszerniejszej części, znajduję się część praktyczna podzielona na 31 dni. Każdego dnia dostajemy do wykonania kilka zadań. Zadnia są przeróżne. Mogą to być krótkie zadania matematyczne, wykreślanki, czy wymyślanie synonimów słów. Wszystkie zadania wykonujemy w jak najkrótszym czasie, ponieważ, po pierwsze szybkość jest niezbędną częścią treningu, po drugie ilość czasu potrzebna nam do wykonania zadania jest świadectwem naszych postępów. Ćwiczenia są ciekawe i różnorodne, korzystanie z książki bardziej przypomina zabawę, niż monotonny trening. Czy są skuteczne? Myślę, że niezbędna jest tutaj determinacja i systematyczność. Tak twierdzą też same autorki. Osobiście uważam, że w tej sytuacji nie powinno być z tym problemu. Zwłaszcza dla tych osób, które lubią spędzać wolny czas w towarzystwie łamigłówek. Na samym początku książki autorki umieściły cytat Woodyego Allena: mózg to mój ulubiony narząd. Mój też. Chcę, żeby służył mi całe życie, dlatego dbam o niego, jak tylko mogę. Zapewniam mu zarówno ćwiczenia, jak i zdrowy odpoczynek. Nie zapominajcie o swoich mózgach!
Recenzja: zaczytane.strony, Radlak Karolina
Nauka towarzyszy nam na co dzień i to nie tylko nasze dzieci nabywają nowe umiejętności, ale my również, bo przecież nie każdy wszystko potrafi, najpierw trzeba się tego nauczyć. Im więcej powtarzamy, tym więcej zapamiętujemy, przydaje się to nam, kiedy rozwiązujemy krzyżówki lub uczestniczymy w teleturnieju, ale często jest tak, że coś wiemy, ale przez presję czasu nie możemy sobie o tym przypomnieć, lub kiedyś o tym pamiętaliśmy, a teraz niby mamy to w głowie, ale nie umiemy sobie przypomnieć, jak to się nazywa. Warto dbać o swój intelekt i pobudzać go odpowiednimi zadaniami tak, żeby już nigdy nic nam z głowy nie uciekło. Trening intelektu to książka, która pomoże nam zacząć dbać o swój mózg i rozwinąć się tak, że nie jednemu zaimponujemy naszą wiedzą. W książce znajdziemy ćwiczenia dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, szukania odpowiednich kształtów w mieszaninie różnych przedmiotów lub wymienienia ważnych wydarzeń historycznych, większość zadań jest na czas. Codziennie trzeba zapisać, o której godzinie usiedliśmy do zadań, jaką mamy datę i porę dnia, dzięki temu możemy zobaczyć, kiedy nasz mózg jest najproduktywniejszy i kiedy najlepiej idzie nam wykonywanie zadań, znajdziemy również w książce tabele osiągnięć oraz rozwiązania, do których możemy zajrzeć po wykonaniu zadań. Moim zdaniem ten trzydziestodniowy trening intelektu powinien przeprowadzić sobie każdy, ponieważ kończąc szkołę, mało kto dba o swój rozwój, często wymagamy wiele od dzieci a od samych siebie nic. Ja jestem tą książką zachwycona, chociaż ciężko idzie mi konsekwentne codzienne siadanie do zadań, wiele z nich również chciałabym pominąć, a tak się nie da, ale nie poddaje się i jestem ciekawa końcowych efektów. Książka to gotowy zbiór zadań tak, że możemy do niej zasiąść i jedyne co robić to ćwiczyć także warto odsunąć wymówki na bok i zacząć dbać o kondycje naszego mózgu, bo pamiętajmy, że wygląd to nie wszystko, najważniejsze jest to co mamy w głowie.
Recenzja: olutkam, Magiera Aleksandra
Otoczeni technologią często wybieramy drogę na skróty, świadomie rezygnując z ruszenia głową. Czy gdyby nagle ktoś zabrał nam cały sprzęt czy bylibyśmy w stanie sobie poradzić? Jak często liczycie w pamięci lub w słupku? Czy ogarnia was czarna rozpacz kiedy nagle odcinają prąd, a wam brakuje pomysłu na spędzenie czasu? Mózg to bardzo ważny organ i należy o niego odpowiednio dbać. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego wasi dziadkowie mają tak doskonałą pamięć i posiadają bogate słownictwo? Jak to możliwe, że babcia tak doskonale pamięta przepis, a Ty za każdym razem musisz zaglądać do książki lub internetu. To teraz druga zagadka dla was. W jaki sposób starsi ludzie najczęściej spędzają czas wolny? Z pewnością obrazy jakie pojawiły się przed waszymi oczami to: starsza Pani zajmująca się grządkami, mężczyzna czytający gazetę bądź książkę, babcia z dziadkiem z nosem w krzyżówkach. Krzyżówki to doskonały trening mózgu, książki wzbogacają nasze słownictwo, a przebywanie na świeżym powietrzu wpływa bardzo dobrze na nasz organizm, nie tylko na pracę mózgu. Zastanów się teraz jak często Ty sięgasz po krzyżówki, łamigłówki? Kiedy ostatni raz używałeś kartki papieru i długopisu aby wykonać działanie matematyczne? Coś czuję, że było to w szkole i to pewnie podstawowej. Na początku naszego rozwoju bardzo ważne jest aby stymulować mózg do działania. Poddawać go różnym wyzwaniom. By w przyszłości móc korzystać z tej naszej tajemnej broni jak najlepiej. Co nie zwalnia nas z ciągłego pobudzania szarych komórek do działa i rozwoju. Ważne jest by robić to często i aby nie zapominać o ćwiczeniach umysłowych. By w dojrzałym życiu cieszyć się dobrą pamięcią jak najdłużej. Ostatnio miała przyjemność zapoznać się z "Treningiem intelektu" Pauliny Mechło i Jolanty Grzelak. Jest to zbiór zadań na 31 dni, który ma nam pomóc w wyćwiczeniu pamięci, koncentracji i kreatywności. Taki codzienny trening nie wymaga od nas wiele czasu, a działa cuda. Zadania są stosunkowo łatwe, ale pobudzają nasze szare komórki. Bardzo motywujące jest kiedy widzimy rezultaty swoich starań. W książce są specjalne tabele gdzie można codziennie zapisywać swój wynik i tym samym śledzić swoje postępy. Ja jestem zadowolona z tej przygody jaką przeżyłam z tą pozycją i zmotywowało mnie to do szukania podobnych zbiorów łamigłówek. Dbajcie o siebie i swój intelekt ☺️
Recenzja: czytanie_z_przyjemnoscia, Gąbka Anna
Świat tak szybko się zmienia, każdego dnia zmuszeni jesteśmy do przyswajania nowych informacji i nabywania nieznanych dotychczas umiejętności. Prawdą jest, że całe życie musimy się czegoś uczyć, dlatego warto jest robić wszystko, żeby naszą pamięć, koncentrację i kreatywność utrzymywać w jak najlepszej kondycji. Jest na to wiele sposobów, warto ich szukać i poświęć chociaż chwilę każdego dnia, żeby zadbać o nasz intelekt. W dłuższej perspektywie, taki trening z pewnością zaprocentuje. Dobrze jest też wpajać to dzieciom, już od najmłodszych lat, zaszczepić w tych młodych umysłach nawyk, żeby nieustannie troszczyć się o kondycję intelektualną. Myślę, że książka " Trening intelektu" będzie świetnym początkiem tych umysłowych ćwiczeń i zachęci nas do dalszej pracy. Wiadomo, że najważniejsza jest systematyczność, lecz trzeba przyznać, że ćwiczenia zamieszczone w tej książce są różnorodne, co powoduję, iż sięga się do nich bardzo chętnie. Na początku książki znajdziemy krótkie wyjaśnienie, na czym polega trening intelektu. Przypominane zostały również informacje dotyczące budowy mózgu, wyjaśniono również różnicę pomiędzy intelektem a inteligencją. Po tym krótkim wstępie przechodzimy do sedna tej publikacji, czyli ćwiczeń , którem mają sprawić, że poprawimy naszą pamięć, będziemy potrafili lepiej się koncentrować i podniesiemy poziom naszej kreatywności. Jakie ćwiczenia możemy znaleźć w tej książce i czego się po niej spodziewać? Po pierwsze warto przygotować sobie stoper, gdyż wykonując poszczególne zadania, będziemy musieli mierzyć, ile czasu zajmuje nam ich realizacja. Od razu zaznaczę, że nie warto się zniechęcać, tylko cierpliwe robić swoje, czyli bez jakiejś presji, z pozytywnym podejściem rozwiązywać kolejne ćwiczenia. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, jeżeli ktoś lubi i czuje się pewny w matematyce, to spodobają mu się krótkie działania, które trzeba rozwiązać. Osoby, które są specjalistami od języka polskiego, z przyjemnością będą szukać synonimów i antonimów do podanych słów, zaś osoby mające ogromną wyobraźnię bez problemu wymyślą kilka niekonwencjonalnych zastosowań na przykład dla przedmiotów codziennego użytku. Myślę, że wśród tych różnorodnych ćwiczeń każdy znajdzie coś dla siebie i pożytecznie spędzi czas z tą książką. Pamiętajmy, że to przecież praktyka czyni mistrza.
Recenzja: matka_polka_czyta, Radziszewska Paulina
Trening intelektu to kolejna pozycja od Pauliny Mechło oraz Jolanty Grzelki, dzięki której przez 31 dni ćwiczymy pamięć, koncentrację i kreatywność. Książka zawiera zestaw ciekawych ćwiczeń, które z dnia na dzień stają się coraz łatwiejsze i będą naszą codziennością. Mamy między innymi za zadanie wykonań dość proste obliczenia czy zapamiętać wyrazy, obrazki i inne ciągi - oczywiście wszystko ze stoperem, żeby móc porównać czasy z pierwszych dni z ostatnimi. Jak wiemy, żeby nasz mózg dobrze i szybko pracował niezbędne są ćwiczenia. Po miesiącu z tą książką, do której jednocześnie dorzuciłam ‘Superpamięć w 31 dni’ jestem bardzo optymistycznie nastawiona. W codziennym życiu decyzje przeze mnie podejmowane są jakby świeższe i pewniejsze, a koncentracja zdecydowanie bardziej skupiona. Polecam jako ciekawą rozrywkę! 😊
Recenzja: W szponach literek, Marta Korycka
Nie tak dawno ćwiczyłam pamięć z Pauliną Mechło i jej książką Superpamieć w 31 dni. Postanowiłam dalej rozwijać swój mózg, dlatego sięgnęłam po inną pozycję autorki, którą napisała we współpracy z Jolantą Grzelką. Sięgnęłam po Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni. Książka została uznana za Psychologiczną Książkę Roku 2011 i otrzymała Nagrodę Teofrasta. Wydanie, które mam, jest trzecim z kolei i poszerzonym. Nauka czegoś nowego stymuluje mózg do rozwoju. (s. 102) Ćwiczenia stymulujące mój intelekt na różne sposoby to taki sam trening jak ciała na siłowni. Tyle tylko, że ja zamiast hantli mam książkę, ołówek i smartfon ze stoperem i minutnikiem. I do tego mózg. Mózg, który rozwijam, stymuluję za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń w tej publikacji. Autorki opracowały je dla pięciu wyodrębnionych sfer intelektu, które zostaną wzmocnione i potem lepiej wykorzystywane. Te sfery to: pamięć - spiżarnia informacji, uwaga - reflektor oświetlający rzeczywistość, kreatywność - zdolność do tworzenia nowej jakości, język - zwierciadło intelektu, wiedza - zasób posiadanych informacji. Treningi mają sens, gdy są wykonywane systematycznie, dlatego na każdy dzień treningu przypada kilka ćwiczeń. (s. 18) Ćwiczenia są banalne i proste, ale… prostota jest w życiu najtrudniejsza. I to w tej prostocie, jak twierdzą autorki, tkwi ich siła. Zadania należy wykonywać codziennie i systematycznie przez miesiąc, w dodatku w podanej kolejności i bez przerw. Pora treningu intelektu - dowolna, tzn. gdy się ma ochotę, możliwości, siły. Zauważyłam, że rano, gdy mój mózg jest świeży i wypoczęty, osiągam lepsze wyniki. Zdecydowanie gorsze były, gdy mam ciężki dzień w pracy lub źle się czuję. Skąd o tym wiem? Z tabelek! Ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie albo wspólnie ze znajomymi. (s. 17) Każdy dzień zaczyna się od daty i godziny, pory dnia i dnia tygodnia. Autorki świetnie to wymyśliły. Zobaczcie sami: Na początek rozgrzewka, czyli dwie strony prostych działań matematycznych na czas. Prostych… Uwierzcie mi, że czasami się zacinałam na tych banalnych przykładach (8:4, 7x8, 0-3). Gdy ma się ich 144 każdego dnia i czasami się one powtarzają blisko lub wynik z kilku działań po kolei jest taki sam, to mózg „zawiesza się”. Potem jest przeplatanka różnorodnych ćwiczeń, w tym ponownie działań matematycznych, ale krótszych i bardziej skomplikowanych. Codziennie jest ćwiczenie językowe na dopisanie synonimów i antonimów. Umysł głęboki to także umysł charakteryzujący się bystrością. (s. 149) W książce znajdziemy: literkowe sudoku, ciągi literowe, tworzenie historyjek, układanie wyrazów, zapamiętywanie dziwnych rysunków, wyrazów, kształtów i słów oraz ich położenia w ramce, ciągi liczbowe z zapamiętywaniem co drugiej liczby, szukanie wspólnych cech lub identycznych układów figur, wymyślanie zastosowania dla obiektów. Nie brak pytań z wiedzy ogólnej i ciekawostek, np. o głębokim umyśle, śnie. Na końcu znajdują się tabele osiągnięć do uzupełnienia, odpowiedzi do niektórych zadań oraz bibliografia. Dobrze ci idzie. Do jutra! (s. 112) Pod ćwiczeniami jest miejsce na zapisanie swojego wyniku. Ważna jest motywacja i doping ze strony autorek, ich życzliwość i mentalna obecność przy swoim uczniu. Nie bez znaczenia jest odpowiednia czcionka i biel papieru. Publikacja ma też wady, ale one wiążą się tylko z wydaniem i wyglądem. Duża klejona książka źle się sprawdza, kiedy robimy coś na czas, a jedną ręką trzeba ją przytrzymywać, by się nie zamknęła w trakcie treningu. Czasami dwustronicowe ćwiczenie na rozgrzewkę wymagało przewracania strony. Z rzadka zdarzało się to w przypadku innych zadań. To wybija z rytmu. Mamy dla ciebie wyzwanie: spróbuj pobić swój rekord, wykonując poniższe ćwiczenia. (s. 293) Niewątpliwie Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni to cenna publikacja. Autorki postawiły w niej na rozwój intelektu osoby, która sięgnie po tę książkę. Staje się ona ich uczniem, a one go prowadzą dzień po dniu przez różnorodne ćwiczenia, motywują do wysiłku intelektualnego i systematyczności aż do osiągnięcia sukcesu. A co potem? Można trenować samemu, by intelekt służył nam do końca życia.
Recenzja: Mama, żona - Kobieta, Kaczor Anna
Książka podzielona jest na cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale znajdziemy trochę teorii o mózgu, intelekcie, koncentracji. Nie jest tego dużo, a informacje są w ciekawy sposób napisane. Kolejny, czyli rozdział drugi to według mnie rozdział główny. Znajdziemy w nim 31-dniowy trening intelektu. Każdy dzień to kilka różnych zadań, które należy wypełnić. Zadania są dość ciekawe i różnorodne, a to sprawia, że nie stają się nudne. Zadań na jeden dzień nie jest dużo, co sprawia, że wypełnienie ich nie zajmuje dużo czasu i tak naprawdę każdy jest w stanie znaleźć chwilę, aby to zrobić. Poziom trudności zadań według mnie jest różny, są takie, które większość zrobi bez chwili zastanowienia, ale również takie, które przynajmniej ode mnie wymagały chwili zastanowienia. Trzeci rozdział to tabele, w których należy zapisywać swoje wyniki. Ostatni, czyli czwarty rozdział zawiera odpowiedzi do zadań. Nie będę ukrywać, że są przydatne, jeśli chcemy sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest dobrze wypełnione. Po książkę śmiało mogą sięgnąć już starsze dzieci, pod koniec szkoły podstawowej. Zadnia są tak skonstruowane, że nie powinny mieć z większością z nich problemów. Dzięki książce ćwiczymy się na różnych płaszczyzna. Zadania wspierają naszą pamięć, uwagę, refleks, kreatywność, język oraz wiedzę. To według mnie duża zaleta. „Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni. Wydanie III rozszerzone” to książka ciekawa i zdecydowanie warta bliskiego poznania. Z przyjemnością polecam. Moja ocena - 10\10
Recenzja: monloveb_, Bednarska Monika
❝ Intelekt to coś więcej niż inteligencja. To całokształt wiedzy i zdolności umysłowych człowieka. Jest potężnym narzędziem kształtującym nasze życie w różnych aspektach. Jednak to my każdego dnia wpływamy na jego działanie. Może zatem warto go trenować, aby był w jak najlepszej formie? ❞ Trening intelektu to zbiór zadań, które pobudzają szare komórki do działania. Wykonując te zdania w 31 dni można zauważyć zmianę zachodzącą w naszych mózgach. Pamiętam dzień, kiedy usiadłam do pierwszego zadania, po wcześniejszym przejrzeniu książki byłam pewna, że te zadania są bardzo proste, ale gdy doczytałam, że mam odmierzać czas i na wykonania jakiegoś zadania mam przykładowo dwie minuty, to... Nagle ogarnęła mnie panika, bo co jeśli nie dam rady? Czas bardzo mnie stresował, moje wyniki w pierwszych dniach były słabe i już miałam się poddać, ale... Gdy z każdym kolejnym dniem zaczęłam zauważać poprawę to czułam się jak takie dziecko, które właśnie otrzymało wypasiony prezent. Myślę, że ta książka powinna znaleźć swoich zwolenników, bo czasem warto potrenować umysł, już nawet sam fakt, że można potraktować wykonywanie zadań jak zabawę, która sprawia radość, jest bardzo świetny. Polecam wam ten zbiór zadań. Jestem pewna, że jeśli chcecie popracować trochę nad pamięcią, kreatywnością, koncentracją, to będziecie zadowoleni tak samo jak ja, bo jak to mówią trening czyni mistrza! Polecam!
Recenzja: Facebook.com/ksiazkioczamimezczyzny, Piotr Buczyński
📚TRENING INTELEKTU 🖋 @paulina.mechlo Jolanta Grzelka @wydawnictwo_sensus 🔸🔹🔸🔹🔸🔹 Zostań mistrzem w treningu intelektu! Każdy z nas powinien znaleźć czas aby rozwijać swój własny intelekt. Dlatego też zachęcamy Was do sięgnięcia po książkę „Trening intelektu” który pomoże Wam zdobyć kolejne umiejętności oraz nabrać dużej zdolności do analizy. Dzięki wielu ćwiczenia jesteśmy w stanie wyciągać jeszcze więcej lepszych i właściwych wniosków czy to w sytuacjach zawodowych czy też prywatnych. Książka wypełniona jest po brzegi wieloma zadaniami które pomogą Wam czytelnikom wyćwiczyć pamięć, koncentrację, i kreatywność w 31 dni. Dużym plusem tej książki jest to że jest to po prostu nasz prywatny zeszyt ćwiczeń który wyznacza nam naszą drogę do bycia jeszcze lepszym. Każdy z nas w ciągu dnia przetwarza wiele danych które gdy nie ćwiczymy naszego mózgu mogą spowolnić jego pracę. To my musimy zadbać o to aby nasz mózg był bardzo dobrze wyćwiczony. Nie ma nic lepszego niż znaleźć godzinę dziennie aby poćwiczyć nasz szare komórki. Do tego nie musimy się zbytnio wysilać nad znalezieniem odpowiednich zadań z tego względu że autorki wszystko przygotowały już za nas. Książka pokazuje że mózg jest bardzo ważną częścią naszego ciała o której nie powinniśmy zapominać i zawsze powinniśmy znaleźć chwilę na jego trening. Bardzo polecamy książkę osobą które żyją w biegu mają dużo rzeczy na głowie. Również polecamy ją osobą które nie mają czasu na inną metodę rozwoju np. sudoku, krzyżówki etc. Fajne jest to że zadania są podzielone na konkretne dni i nie zajmują one nam wiele czasu. Zapewniamy że ta książka wniesie wiele pozytywnego aspektu w wasz rozwój a poświęcony czas na pewno nie będzie czasem zmarnowany. Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu @wydawnictwo_sensus #treningintelektu #wycwiczpamiec #koncentracja #kreatywnosc #sensus #zadania #dysiapoleca #trenujintelekt #ćwiczeniamózgu #sukces #cwiczeniaintelektu #motywacja #inspiracja #samorozwój #premiera #sensus #rozwój #rozwojosobisty #coaching #coach #recenzja #opinia #likeforlike #likeforlikes #l4likeforlikesback #kochamksiazki #rozwojosobisty #rozwój #work
Recenzja: Paweł Polejowski - Trener Języka Angielskiego, Polejowski Paweł
Na początku roku często tworzymy postanowienia noworoczne. Często wśród nich pojawia się to aby zacząć pracować nad swoim ciałem - zacząć więcej się ruszać, ćwiczyć, chodzić na siłownie. Wszystko, aby zadbać o fizyczny aspekt naszej egzystencji. Jest w tym ukryty sens, w końcu ciało mamy tylko jedno na całe życie, musimy więc zadbać o nie tak, aby wystarczyło nam do naszych ostatnich dni. Zapominamy o tym jednak, że nasz umysł również będzie z nami do końca i o niego też trzeba zadbać. Warto więc i nasz mózg zaprzęgnąć do działania, aby nie testować na sobie zasadności powiedzenia, że "nieużywany organ zanika". Trening Intelektu jest niesamowitym rozwiązaniem na gimnastykowanie naszych szarych komórek. Forma zadań sprawia, że z chęcią każdego dnia sięga się po ich kolejną porcję, z ekscytacją rzucając się w wir rywalizacji z samym sobą z poprzedniego dnia. Średnio nad treningiem spędzimy tylko 15 może 20 minut dziennie, po których poczujemy, że nas mózg wykonał solidny kawał roboty! Osobiście kolejne zadania starałem się wykonywać zawsze rano, tak aby po treningu z pełni rozgrzanym umysłem ruszyć do pracy. Wydaje mi się, chociaż tutaj moja ocena jest całkowicie subiektywna i jest jedynie moim własnym "misięwydaizmem", ale po wykonaniu porannego Treningu Intelektu w ciągu dnia myślało mi się lepiej, byłem bardziej kreatywny i po prostu gotowy do tego, aby rzucić się w wir pracy. Polecam tę pozycję każdemu, kto lubi popracować głową!
Recenzja: Czytamyliczymy, Osińska Edyta
Dostając książkę „Trening intelektu Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni” myślałam, że to dawka wiedzy jak wyćwiczyć pamięć i koncentrację. Jakie było moje wielkie zdziwienie, gdy okazało się, że głównie składa się z zadań. Podręcznik został podzielony na cztery rozdziały. W pierwszym autorki opisują budowę mózgu oraz opisują co składa się na trening intelektu. Każdy z nich został zwięźle opisany. Drugi rozdział to zadania, które są podzielone na 31 dni. Każdy dzień to różne zadania - matematyczne, pamięciowe, kreatywne. Większość z nich robimy na czas lub mamy czas określony na wykonanie łamigłówki. Zagadnienia nie są trudne jednak aby uzyskać efekty należy je wykonywać systematycznie oraz w pełnym skupieniu. Z każdym dniem powinnismy wykonać je w krótszym czasem lub niższym. Rozdział trzeci to tabele osiągnieć, w które wpisujemy wyniki z zadań w określonych dniach. Dzięki temu można kontrolować swoje rezultaty. Czwarty i zarazem ostatni rozdział to rozwiązania do zadań wykonywanych przez 31 dni. Tak jak zaznaczyłam na początku bardzo mnie zaskoczyła formuła podręcznika. Nie były to suche fakty a zadania, które mają wspomóc nasz mózg w wyćwiczenie koncentracji, pamięci i kreatywności. Ważne jest aby zadania wykonywać systematycznie, co zaznaczają również autorki, inaczej nie ujrzymy efektów. Nasz mózg aby działał sprawnie potrzebuje systematycznych ćwiczeń. A to co nam jest potrzebne to tylko własny podręcznik, ołówek i stoper. Osobiście polecam książkę, zauważyłam, że nawet jeśli moje wyniki wykonywanych zadań są podobne to łatwiej mi się skupić na innych zadaniach po wykonaniu łamigłówek każdego dnia. Dla mnie to też była troszkę forma rozrywki. Można połączyć rozwiązywanie zadań i trenowanie swoich szarych komórek z relaksem. Dodatkowo musimy pamiętać, że zadania można wykonywać wielokrotnie - wystarczy wyniki wymazać gumką! Podsumowując jest to na prawdę bardzo dobra książka, która wspomoże nasze szare komórki. Dobrej zabawy!
Rozdział 1. Składniki treningu intelektu 5
Rozdział 2. 31-dniowy trening intelektu 19
Rozdział 3. Tabele osiągnięć 323
Rozdział 4. Rozwiązania 329
Literatura 371