Dbamy o kondycję. Dbamy o nią niezależnie od wieku, wykształcenia, płci. Coraz częściej, coraz mocniej, coraz bardziej świadomie. Na siłowniach, w klubach fitness, w strefach wellness. Biegając, uprawiając nordic walking, jeżdżąc na rowerze. Dbamy nierzadko w sposób metodyczny, korzystając ze wskazówek specjalistów, często pod okiem trenera. Czujemy, że nasz organizm potrzebuje regularnych, choć niekoniecznie forsownych dawek ruchu, które wykonane prawidłowo, przynoszą nam radość. Dbamy o nasze organizmy, każdy według potrzeb i możliwości, bo przecież nie trzeba, a nawet nie powinno się od razu biegać maratonu - czasem wystarczy solidny spacer.
"Superpamięć dla seniorów i nie tylko" pod lupą
A co z naszym mózgiem, z tym niezwykle ważnym ośrodkiem sterującym nasze ciało? Czy i ten organ można wyćwiczyć podobnie jak inne, serwując mu rozmaite treningi? Oczywiście że można - i podobnie jak w przypadku wszystkich treningów, najlepiej ćwiczyć według wskazówek ekspertów. W tej książce znajdą Państwo zestaw ćwiczeń i rozrywek umysłowych pomagających w treningu pamięci, logicznego myślenia, skupienia uwagi, przygotowanych przez wysokiej klasy specjalistkę. Autorka książki "Superpamięć dla seniorów i nie tylko" opracowała zadania tak, żeby można je było stosować dzień po dniu, bo w treningach poznawczych wytrwałość liczy się bardziej niż perfekcyjność w wykonaniu ćwiczenia.
A zatem, życząc owocnych treningów, zostawiamy Państwa z książką i przygotowanym na jej stronicach treningiem. Do dzieła!
Paulina Mechło — wybitna, skuteczna, uzdolniona i genialna psycholożka, neurokognitywistka i autorka wielu znakomitych książek. Pasjonatka usprawniania intelektu, inteligencji, procesów poznawczych człowieka, tworzenia gier, zabaw i neurorozrywek. Trenerka i twórczyni wielu fantastycznych warsztatów. Pochodzi znad morza, ze Świnoujścia.
Recenzje książki
Superpamięć dla seniorów i nie tylko Paulina Mechło(2)
Recenzja: opsychologii.pl, Karolina Piasecka-Gut
Ludzki mózg ma niezwykłą zdolność dostosowywania się do zmian, również w starszym wieku. Kiedy uczymy się nowych rzeczy i stawiamy przed mózgiem kolejne wyzwania, między komórkami nerwowymi tworzą się nowe połączenia, a co za tym idzie – zupełnie nowe sieci neuronów. Poza tym w ten sposób stabilizujemy i wzmacniamy połączenia nerwowe już istniejące w naszym mózgu. (…) każda rzecz, której się uczysz, zarówno fizycznie, jak i mentalnie, stanowi trening mózgu.
Kaja Nordenger „Mózg ćwiczy czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie”
Przed wynalezieniem mózgu we wszechświecie nie było dźwięków ani kolorów, ani żadnych smaków czy zapachów i prawdopodobnie niewiele wrażeń, i żadnych uczuć ani emocji.
Roger Sperry (znalezione w Bessel van der Kolk w „Strach ucieleśniony”)
Mózg to, jak pisze Bessel van der Kolk, niewiarygodnie skomplikowana sieć wzajemnych połączeń zorganizowana tak, żeby pomóc nam przetrwać i rozkwitać. I żeby działał sprawnie jak najdłużej, musimy się o niego w ciągu naszego życia odrobinę zatroszczyć. Z pewnością znacie niejeden sposób troski o mózg – krzyżówki lub sudoku, nauka gry na instrumencie, nauka języka obcego, pójście inną niż do tej pory drogą do domu, ruch. Jeśli dbanie o siebie i o swoją pamięć jest dla Was czymś ważnym, z pewnością spodoba się Wam pozycja Pauliny Mechło, która zachęca do podjęcia trudu trenowania mózgu. Być może początkowo brzmi to trochę magicznie, bo przywykliśmy do łączenia słowa trening z fizycznymi ćwiczeniami, z siłownią i ciężarami, ale już po kilku stronach praktyki z książką, wszystko staje się jasne.
To co ujęło mnie najbardziej to różnorodność proponowanych zadań. Znajdziecie tutaj ćwiczenia, w których operujemy liczbami, literami, słowami, obrazkami, ale nie tylko. Są również takie strony, na których musimy sięgnąć do swoich wspomnień i uczuć, do planów i marzeń. Jesteśmy zagrzewani do podejmowania ćwiczeń kolejnego dnia, do uczenia się nowych rzeczy i do… praktykowania wdzięczności, a co za tym idzie również uważności. Każdy z nas ma powody do bycia wdzięcznym. Pielęgnowanie wdzięczności jest jednym ze sposobów na bycie bardziej uważnym. Wdzięczność pozwala nam zatrzymać się na chwilę, wziąć kilka głębokich oddechów i pomyśleć o tym, co dla nas jako ludzi jest najważniejsze w życiu. Spotykamy pytania o najszczęśliwsze chwile, wspomnienia z dzieciństwa i o to, co dodaje nam w życiu sił.
Książka przeznaczona jest dla seniorów, ale jak mówi sam tytuł, nie tylko. Podzielona jest na dni, a każdy z nich rozpoczyna się pytaniami, które ćwiczą orientację w czasie – zaznaczamy dzień tygodnia, datę, godzinę i pogodę. Myślę sobie, że to ważna część, powtarzająca się, ugruntowująca. W zasadzie, jeśli sumiennie korzystalibyśmy z przygotowanych zadań, książka posłuży nam przez miesiąc, ale musimy pamiętać, że wtedy nasz trening wcale nie się nie kończy. Uczenie się nowych rzeczy jest jak gimnastyka dla naszego umysłu. A zatem pamięć warto ćwiczyć każdego dnia.
Prywatnie mam okazję obserwować, jak wiele znaczy pamięć, jak bardzo determinuje funkcjonowanie w świecie, poruszanie się w przestrzeni, radzenie sobie w codzienności. Moja babcia powoli przechodzi proces utraty tej ważnej funkcji. Aktualnie jest ona moją największą nauczycielką bycia w tu i teraz i rozmowy opartej na bieżącej chwili. Uczy mnie, jak wiele tracimy wraz z utratą pamięci – wspomnienia, wiedzę, rozmaite umiejętności, niezależność. Uczy również tego, że najważniejsza jest obecność, bliskość, gesty, spojrzenia, uśmiechy, dotyk, zapach, smak… że z biegiem czasu nawet słowa tracą na znaczeniu i że nacisk trzeba położyć na bycie – nie mówienie, nie robienie. Uświadamia, że póki jeszcze możemy na wiele sposobów pobudzać swój mózg do pracy, to bardzo warto to robić. I pamiętać, że nie istnieje żadne magiczne lekarstwo na usprawnienie funkcjonowania mózgu. Najważniejsze jest to, jak żyjemy na co dzień (Kaja Nordenger).
Żyjmy więc najlepiej, jak się da!
Recenzja: QulturaSlowa, Justyna Gul
Pamięć jest wyższa funkcja korowa, którą posługujemy się w każdym momencie. Może ona być krótkotrwała, dotycząca bieżących wydarzeń (na przykład tego, gdzie położyliśmy klucze) oraz długotrwała. Wielokrotnie zdarza się tak lepiej pamiętamy wydarzenia rozgrywające się w młodości niż to, czy wyłączyliśmy żelazko czy zamknęliśmy mieszkanie wychodząc. Niestety, z czasem ilość neuronów w mózgu ulega zmniejszeniu, a patologiczne procesy związane z wiekiem, chorobami czy przewlekłym stresem, niszczą cenne komórki nerwowe i zaburzają funkcjonowanie tych, które są zdrowe. Efektem są problemy z pamięcią, osłabieniu ulegają również dokładność i szybkość przetwarzania materiału w pamięci krótkotrwałej.
Jednak niezależnie od wieku, te procesy można zatrzymać i to z doskonałym skutkiem. W jaki sposób? Ogromne znaczenie dla utrzymania sprawności poznawczej, w tym pamięci, ma systematyczne stawianie wyzwań mózgowi. Istotna dla naszego ciała jest aktywność fizyczna, ale to regularny wysiłek intelektualny odgrywa wielką rolę przy utrzymaniu sprawności naszego mózgu. Dlatego też, kiedy nie jesteśmy już aktywni zawodowo, ale też gdy nasza aktywność wiąże się z wielkim stresem, bądź gdy wykonujemy pracę jednostajną, ważne jest, by angażować się w różnego rodzaju aktywności podtrzymujące pracę umysłu na wysokim poziomie. Jednym z takich sposobów jest rozwiązywanie wszelkiego rodzaju zagadek, łamigłówek, odszukiwanie podobieństw na rysunkach lub różnic na nich. W takiej „gimnastyce mózgu” pomóc może znakomity zbiór ćwiczeń autorstwa Pauliny Mechło pt. „Superpamięć dla seniorów i nie tylko”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka zawiera takie zadania na każdy dzień miesiąca, choć oczywiście sięganie po tę pozycję każdego dnia i rozwiązywanie zadań w kolejności, to tylko jeden ze sposobów korzystania z tej książki.
Po zbiór Pauliny Mechło – psychologa i neurokognitywistki sięgnąć mogą (jak już wskazuje sam tytuł) nie tylko seniorzy. To również ćwiczenia odpowiednie dla nastolatków, studentów, osób pracujących i tych, którzy – z różnych względów – nie są aktywni zawodowo. Nie ma bowiem limitu wieku przy tych ćwiczeniach, szczególnie, że już po kilku dniach regularnej praktyki z pewnością zauważymy zmiany w przyswajaniu informacji czy koncentracji. Podczas wykonywania różnych ćwiczeń, doświadczać będziemy fizycznej obecności siebie tu i teraz (zaznaczać dzień, godzinę, pogodę), zastanawiać się, co dobrego nas w ciągu ostatniego roku spotkało, wyszukiwać podobne figury na obrazkach oraz wykonywać obliczenia matematyczne. Postaramy się też odtworzyć przebieg ostatnich dni, oddamy się również radosnej twórczości kolorując rysunek. Wspominać będziemy odwiedzone miejsca, z podanych liter układać będziemy wyrazy, zapamiętywać określone kształty po to, by następnie je odtworzyć.
Poprawa pamięci z tą książką z rękach to proces, który już w ciągu miesiąca daje wspaniałe rezultaty. Co więcej, wykonywane ćwiczenia stają się bodźcem do wspomnień, a także do zastanawiania się, w jaki sposób jesteśmy aktywni, co nas otacza i z czego jesteśmy zadowoleni. Integralną częścią publikacji są odpowiedzi do niektórych ćwiczeń, ale – gwarantuję – że z każdym dniem będziemy sięgać do nich rzadziej. Wzrośnie bowiem nasza zdolność do analizy informacji, przetwarzania danych, odwzorowania, poprawi się koncentracja i spostrzegawczość. A codzienne życie stanie się mniej uciążliwe, my zaś – bardziej usatysfakcjonowani i kreatywni!
Helion SA
ul. Kościuszki 1C
41-100 Gliwice
e-mail: gpsr@helion.pl
ISBN
Książki drukowanej
:
978-83-832-2786-3, 9788383227863
Data wydania książki drukowanej:
2019-08-27
ISBN
Ebooka
:
978-83-832-2971-3, 9788383229713
Data wydania ebooka:
2019-08-27
Data wydania ebooka często jest dniem wprowadzenia tytułu do sprzedaży i może nie być równoznaczna
z datą wydania książki papierowej. Dodatkowe informacje możesz znaleźć w darmowym fragmencie.
Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami sklep@czytalisek.pl.
Dostaniesz informacje o aktualnych promocjach i nowościach.
Zabrania się wykorzystania treści strony do celów eksploracji tekstu i danych (TDM), w tym eksploracji w celu szkolenia technologii AI i innych systemów uczenia maszynowego. It is forbidden to use the content of the site for text and data mining (TDM), including mining for training AI technologies and other machine learning systems.