Spis treści książki
Spis treści
CZĘŚĆ 1. Gabinet lekarski
CZĘŚĆ 2. Badania dodatkowe
CZĘŚĆ 3. Oddział szpitalny
CZĘŚĆ 4. Badania obrazowe
Podsumowanie
Cześć, tu Róża. Jestem lekarką i opowiem Ci o mojej pracy
Duża Róża jest lekarzem pediatrą, co oznacza, że leczy dzieci. Dawno, dawno temu, kiedy była Małą Różą z dwoma kucykami na głowie, bardzo nie lubiła wizyt w przychodni. Nawet jej młodszy brat Misiek mniej się bał pobierania krwi i szczepień. Róża bała się ich okropnie i wcale nie planowała, że pójdzie kiedyś na studia medyczne. Co to, to nie, zamierzała przecież rysować komiksy i pisać książki!
Dziś wszyscy troje, Duża Róża, Mała Róża i Mały Misiek, spotykają się w gabinecie, by wreszcie wyjaśnić ważną sprawę: po co lekarze robią te wszystkie rzeczy? Po co używają patyków do gardła i otoskopów do ucha, dlaczego zadają tyle pytań, czasem przepisują wstrętne syropy, a nawet wymyślają dodatkowe badania?
Z tej książki dowiesz się, na czym polega praca lekarza pediatry, co się dzieje za drzwiami gabinetu w przychodni i czego można się spodziewać w szpitalu.
Twoimi przewodnikami będą Duża Róża, Mała Róża, Mały Misiek i ich pluszowi przyjaciele z dzieciństwa: Jelonek, Jeżyk, Panda i Hipcio.
Lekarka, specjalistka pediatrii. Urodziła się w 1988 roku, gdy dzieci nie miały w domach Internetu, czyli według jej synów w prehistorii. Dzieciństwo spędziła w małym miasteczku na Podkarpaciu. Jej ulubionym zajęciem było pisanie historyjek i rysowanie komiksów, które ukrywała w plecionej skrzyni w swoim pokoju. Gdy w domu pojawił się komputer, który dzieliła z bratem, on grał w gry strategiczne, co Róża uważała za stratę czasu. Pisała więc dalej historyjki, co z kolei dla brata było marnotrawstwem nie tylko czasu, ale tym bardziej komputera.
Dorastająca Róża postanowiła zdobyć pewny zawód, przydatny innym ludziom, dlatego po maturze wyjechała do Krakowa, by studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim i zostać lekarką. Po uzyskaniu tytułu wróciła w rodzinne strony, ponieważ od początku chciała leczyć tam, gdzie sama dorastała. Potem wyszkoliła się na pediatrę, czyli lekarza od dzieci. Lek. Róża Hajkuś uważa, że to fantastyczna praca, bo można nosić kolorowe ubrania i rozdawać naklejki, ale przede wszystkim pomagać chorym dzieciom, by czuły się lepiej.
W ciągu 35 lat życia Róży dużo się zmieniło i teraz z komputerów korzysta mnóstwo ludzi. Dlatego Róża publikuje treści dla rodziców małych pacjentów w Internecie, na blogu lekarzdladzieci.pl. Prowadzi też konto na Instagramie: @roza_hajkus. Wystąpiła na TEDx z tematem „Medycyna oparta na celebrytach”. Napisała również książkę „Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa?”, aby dzieci mogły zrozumieć, jak funkcjonuje organizm człowieka, i polubiły swoje ciało jeszcze bardziej. Książka dostepna jest w Sensus w wersji drukowanej oraz ebook.
Róża – lekarz dla dzieci, obecnie mieszka z mężem i dziećmi na wsi, wśród pól, po których biegają sarny i bażanty. Gdy to czytasz, prawdopodobnie jest w pracy i bada maluchy albo siedzi z kawą przed komputerem i pisze kolejną książkę. O ile jej dwóch synów nie miało pomysłu, by robiła co innego.
PS. Pleciona skrzynka, w której w dzieciństwie trzymała swoje pierwsze komiksy i historyjki, nadal stoi w jej pokoju.
Zamów w sensus.pl
60.87 zł
99.80 zł
Oszczędzasz:
38.93 zł 〈39%〉
Recenzja: poczytajmy_razem, Ewelina Baryła-Zapała
Sezon infekcyjny w pełni i utrzyma się przez następnych kilka miesięcy. Jest więc wielce prawdopodobne, że niezbędna będzie jakaś wizyta u lekarza (ale trzymam kciuki, żeby nie było takiej potrzeby). I chociaż nikt za nimi nie przepada, to o wiele łatwiej je znieść, gdy wiadomo czego można się spodziewać i jaki ma to cel. W odkryciu tych tajemnic pomoże Róża Hajkuś i jej „Co się zdarza u lekarza”, zwłaszcza że cała zawarta w niej wiedza wywodzi się z doświadczenia zawodowego autorki, która poza talentem pisarskim dysponuje też dyplomem lekarki pediatrii. Oryginalna formuła książki przykuwa uwagę, bo opiera się na dialogach dorosłej Róży-lekarki z jej młodszą dziecięcą wersją oraz dziecięcym wcieleniem jej brata Miśka. Rezolutne dzieciaki mają wiele pytań, trafnych spostrzeżeń i nieco zastrzeżeń do tego, co dzieje się za drzwiami gabinetu lekarskiego czy laboratorium. Z ogromną cierpliwością, z dużą dozą zrozumienia i w niezwykle trafny i przekonywujący sposób Duża Róża wyjaśnia co, gdzie, na co, po co i dlaczego. Wiele kwestii przedstawia na „organizmie żywym” ukochanych pluszaków, które odgrywają rolę dzielnych pacjentów. Forma zabawy jaką proponuje sprawia, że wszystkie te medyczne zabiegi wydają się mniej przerażające i ciekawsze. Tak jak i niezwykle trafne porównanie diagnostyki do pracy detektywa. „Co się zdarza u lekarza” to naprawdę świetna pozycja, która przybliża dzieciom kwestie związane z medycyną. Opowiedziana w sposób ciekawy, intrygujący i niebanalny, z dużą dozą wyrozumiałości, szacunku i zaangażowania. Wiele w niej dobrego humoru, fajnej zabawy i dziecięcego spojrzenia na poruszane kwestie. Ma bardzo przyjemne flow, a lekkości dodają jej także przyjemne dla oka ilustracje Pawła Gierlińskiego. Książka podzielona została na 4 rozdziały poświęcone: gabinetowi lekarskiemu, badaniom dodatkowym, oddziałowi szpitalnemu i badaniom obrazowym. Zapewnia więc szeroki zakres wiedzy, w którą warto dziecko wyposażyć, chociaż lepiej, żeby nie musiało z niej korzystać w praktyce.
Recenzja: juzczytam, Anna Nietresta
Zarówno mali, jak i Ci duzi ludzie, boją się nieznanego. Strach traci jednak swoją moc, gdy zna się jego przyczynę, a o lękach można porozmawiać i krok po kroku rozwiać stres. Róża Hajkuś, autorka książki „Co się zdarza u lekarza” jest lekarką, specjalistką pediatrii, ale dobrze pamięta, że gdy była mała dziewczynką, bardzo nie lubiła wizyt w przychodni. W czasie gdy ona miała dwa kucyki na głowie, a jej brat nosił wszędzie pluszowego Hipcia, gabinet lekarza oraz badania np. pobieranie krwi, nie były omawiane z dziećmi. „Co się zdarza u lekarza” to lektura napisana dla młodych czytelników, pomagająca im zrozumieć, po co lekarze robią różne rzeczy i zlecają dodatkowe badania. Treść jest podzielona na cztery rozdziały, które opowiadają o gabinecie lekarskim, dodatkowych badaniach (np. pobieranie krwi, badanie moczu), pobycie w szpitalu oraz badaniach obrazowych (np. tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym). Książka nie jest napisana ciągłym tekstem, a ma formę dialogu pomiędzy lekarką Duża Różą, a dwojgiem dziećmi Małą Różą i Małym Miśkiem. Małolaty zadają pytania, które ich nurtują: dlaczego lekarz wkłada patyk do gardła?, po co zadaje tyle pytań? czy pobieranie krwi boli? Lekarka Duża Róża odpowiada zgodnie z prawdą, jednocześnie tłumacząc dlaczego dane badanie jest niezbędne. Dzięki temu, dzieci są przygotowane psychicznie i nie czują się później oszukane. Dla łatwiejszego zrozumienia medycznych procedur, część zabiegów jest omawiana na pluszakach, co rozładuje powagę, ale jednocześnie spokojnie tłumaczy przebieg badań. Forma przedstawienia treści, pasuje mojej siedmioletniej córce, w czasie jej czytania stwierdziła: „ooo też o to chciałam kiedyś zapytać!”.
Recenzja: Małe Książkowe Mole , Tłuczek Paulina
Co kryje się w gabinecie lekarskim? Co to znaczy diagnozować? Jakie badania dodatkowe może zlecić lekarz i na czym one polegają? Kiedy można trafić do szpitala? Po co wykonuje się zdjęcia rentgenowskie? Co to jest Rezonans magnetyczny? Mała Róża i Mały Misiek mają mnóstwo pytań dotyczących wizyt u lekarza, badań i szpitala. Na wszystkie z nich dostają wyczerpujące i proste odpowiedzi. Bez owijania w bawełnę, ale też bez wzbudzania lęku i niepotrzebnego niepokoju. Na wszelkie pytania odpowiada... Duża Róża, która kiedyś, gdy była małą dziewczynką i panicznie bała się pobierania krwi i szczepień. Duża Róża jest teraz lekarką, specjalistką pediatrii, która zapragnęła objaśnić dzieciom, to czego mogą się obawiać. Pokazuje im, że wizyta i badania nie muszą kojarzyć się ze stresem. Często (jeśli nie zawsze) ta dziecięca niechęć i lęk wynikają po prostu z niewiedzy. Akurat ja wiem o tym doskonale... Gdy byłam dzieckiem, to w pewnym momencie zaczęłam chorować. Musiałam być pod stałą opieką neurologa, ciągle robić różne badania, pobierać krew itd. Do tej pory borykam się z traumą, która najbardziej uwidacznia się w momencie gdy trzeba pobrać mi krew lub założyć wenflon. Szkoda, że takiej książki nie było wtedy, gdy byłam tą małą, wystraszoną Paulinką, która była pewna, że mając wenflon ma się w ciele igłę... A nie gietką rureczkę i można wtedy normalnie ruszać ręką. Gdyby ktoś mi po prostu poświęcił kilka minut, usiadł i na spokojnie to wyjaśnił... Gdyby ktoś mi wyjaśnił na czym polega Rezonans magnetyczny... Droga Pani Różo! Tak bardzo się cieszę, że napisała Pani taką fantastyczną książkę! Dziękuję w imieniu wszystkich dzieci i ich rodziców!
Recenzja: gabi.zuzia, Nowak Justyna
Wizyta u lekarza, badania, szczepienia, pobieranie krwi mogą być dla dziecka stresujące, a często nawet przerażające. Co zatem zrobić, by oswoić dzieci z gabinetem lekarskim? "Co się zdarza u lekarza" to książka, w której autorka zaprasza małych pacjentów w podróż po gabinecie lekarskim i szpitalu. Róża Hajkuś zna lekarski świat od podszewki, gdyż sama jest pediatrą. Książka napisana jest w formie dialogu Dużej Róży lekarki z Małą Różą i jej bratem. Dzieci dowiedzą się ciekawych rzeczy nie tylko o zawodzie lekarza, ale i wszystkim, co się z nim wiąże. Duża Róża zaczyna od pokazania gabinetu lekarskiego i porównaniu swojej pracy do pracy detektywa. Ona także musi zbierać informacje o pacjencie i szukać rozwiązania. Opowie także o badaniach dodatkowych, oddziale szpitalnym i badaniach obrazowych. Mała Róża i jej brat słuchają uważnie i zadają pytania. Nie zabraknie także zadań zachęcających dzieci do zabawy i wykorzystania zdobytej wiedzy. Dzięki wielu ilustracjom wszystko staje się jeszcze prostsze i bardziej zrozumiałe. Autorka doskonale wie jak opowiadać dzieciom o swojej pracy i o wszystkim, co może wydarzyć się w gabinecie lekarskim. Robi to w sposób zrozumiały, czytelny i zabawny. Mamy tutaj także punkt widzenia dzieci, które obserwują i pytają.
Recenzja: czytelniczki_dwie, Limiera Magdalena
Wizyta u lekarza, w szpitalu czy gabinecie pielęgniarskim, wiąże się najczęściej dla dzieci z ogromnym stresem. Młodzi ludzie nie wiedzą czego mogą się spodziewać, a obco brzmiące nazwy na pewnie tego nie ułatwiają. Dlatego tak ważne, aby zawsze szczerze rozmawiać z dziećmi i uprzedzić je krok po kroku, czego mogą się spodziewać podczas wizyty. Róża Hajkuś, lekarz pediatra, która jako dziecko sama mierzyła się z lekami związanymi z wizytami w przychodni, postanowiła odczarować ten niełatwy temat. W swojej książce „Co się zdarza u lekarza?” dorosła Róża opowiada dzieciom o tym czego mogą spodziewać się w gabinecie lekarskim. Tłumaczy na czym polega wywiad lekarski, badanie oraz stawianie diagnozy. Następnie przybliża znaczenie i rolę badań dodatkowych, wyjaśniając dlaczego czasami konieczne jest pobranie krwi, a innym razem wystarczy jedynie pobranie wymazu czy próbki moczu. Następnie zaprasza młodych czytelników do Szpitalnego Oddziału Ratowniczego oraz na Oddział Pediatryczny, objaśnia procedury medyczne w tym zakładanie wenflonu czy tlenoterapię. Na sam koniec przygląda się jeszcze badaniom diagnostycznym takim jak usg, rtg czy rezonans magnetyczny. Wszystko opisane zostało krok po kroku, w zrozumiały dla młodych czytelników sposób, tak aby nie musieli więcej obawiać się wizyty u lekarza, To naprawdę dobra książka, pomocna a przede wszystkim merytoryczna która pozwoli rozwiać wątpliwości, odpowiedzieć na nurtujące pytania, a przede wszystkim przepędzić lęki.
Recenzja: boooksforlittles, Ciechańska Beata
Pojawiła się druga książka lekarki Róży Hajkuś! Przybliża ona dzieciom pracę lekarzy i tego jak diagnozuje się pacjentów Książka podzielona jest na 4 rozdziały. Mamy część o tym co się dzieje w gabinecie lekarza. O tym jakie są badania dodatkowe, które zleca lekarz, by postawić trafną diagnozę. Jest też część o szpitalu i o badaniach obrazowych, które można tam wykonać. Książka ma charakter dialogu między Dużą Różą (lekarzem), a dwójką małych dzieci spragnionych wiedzy. To właśnie oni testują swoją zdobytą wiedzę na „chorych” pluszakach 😍 Może w książce nie ma zbyt wiele ilustracji, ale język jakim jest napisana, przykuwa uwagę małego czytelnika. Samo to, że w tekście o badaniach wpleciony jest motyw Psiego Patrolu (!!!) pokazuje, że ta książka podchodzi do tematu na wesoło. Książka ta będzie idealna dla dzieci zaciekawionych pracą lekarzy, ale również tych, które potrzebują się oswoić z gabinetem lekarskim czy szpitalem
Recenzja: @radoscmamy, Kulawska Izabela
Książka „Co się zdarza u lekarza” od @czytalisek to fantastyczne narzędzie edukacyjne dla najmłodszych, które w przystępny sposób wprowadza małych czytelników w świat medycyny. Głównym bohaterem opowieści jest pani doktor Duża Róża, która tłumaczy Małej Róży i Małemu Miśkowi, na czym polega praca lekarza. Dzięki temu dialogowi, dzieci mogą dowiedzieć się, jakie badania są wykonywane u lekarza i dlaczego są one ważne - począwszy od pomiaru temperatury, aż po pobieranie krwi czy badanie kału. Książka ma ciekawą formę - dialogi między postaciami, w których Duża Róża w zabawny i prosty sposób porównuje pracę lekarza do pracy detektywa. Każde badanie to jakby kolejny krok w poszukiwaniu „dowodów” na to, co może być przyczyną złego samopoczucia pacjenta. Dzieci dowiadują się, że lekarz zaczyna od wywiadu, a potem przeprowadza badania, by znaleźć „ślady” choroby. Wielką zaletą książki są bogate, kolorowe ilustracje, które pomagają zrozumieć, jak wygląda zdrowe i chore gardło, jak poprawnie otworzyć buzię do badania, oraz do czego służy sprzęt taki jak otoskop czy USG. Wszystkie te obrazy pomagają dziecku oswoić się z nieznanymi wcześniej urządzeniami i procedurami medycznymi. Książka w szczegółowy sposób opisuje również, co dzieje się w szpitalu. Wyjaśnia, czym jest oddział ratunkowy (SOR), co się dzieje, gdy ktoś trafia na różne oddziały szpitalne, oraz jak wygląda przyjęcie na oddział. Przedstawia również najczęściej spotykane procedury, takie jak zakładanie wenflonu, korzystanie z tlenoterapii czy wykonywanie badań obrazowych, takich jak RTG czy USG. „Co się zdarza u lekarza” to prawdziwa skarbnica wiedzy, nie tylko o pracy lekarza, ale również o działaniu ludzkiego ciała. Każdy rodzic, który chce oswoić swoje dziecko z wizytami u lekarza, powinien sięgnąć po tę pozycję. Książka w zabawny i jednocześnie edukacyjny sposób rozwiewa wiele obaw i wątpliwości, które mogą towarzyszyć maluchom podczas wizyt lekarskich.
Recenzja: Mazia89, Kostuń Marzena
Wizyta u lekarza dla wielu dzieci bywa źródłem dużego stresu. Niepewność i brak wiedzy o tym co je czeka wywołują niepokój. Aby oswoić dzieci z tym doświadczeniem, warto sięgnąć po książki, które w przystępny sposób wyjaśniają, jak wygląda wizyta u lekarza 🩺👩⚕️ „Co się zdarza u lekarza” Róży Hajkuś to książka napisana w formie dialogu, który toczy się między dużą Różą, małą Różą i jej bratem Miśkiem. To właśnie ta sympatyczna trójka bohaterów prowadzi małych czytelników przez każdy etap wizyty u lekarza, pomagając oswoić się z tym doświadczeniem. Dzieci dowiadują się krok po kroku, jak wygląda wizyta od wejścia do gabinetu poprzez różne badania, aż po ich cel i znaczenie. Czytelnik dowie się również jak przebiega przyjęcie na oddział szpitalny i co może czekać dziecko podczas pobytu w szpitalu. Książka zawiera również zadanie. Czytelnicy będą mogli wymyślić problem medyczny do rozwiązania,a następnie przeprowadzić wywiad lekarski, zbadać pacjenta i postawić własną diagnozę. Całość wzbogacają barwne ilustracje, które szczegółowo pokazują przebieg badań i medyczne procedury. Autorka niezwykle przystępny sposób dostosowała język by wyjaśnić dzieciom trudniejsze pojęcia medyczne. Moje dzieci książka bardzo zaciekawiła, pomimo sporej ilości tekstu były w pełni zaangażowane i skupione.
Recenzja: bajkowy.zawrot.glowy, Ott Barbara
Człowiek w białym kitlu, skojarzenia z bólem, dziwnie wyglądające przyrządy - to wszystko sprawia, że nasza pociecha w gabinecie lekarza czasami płacze, krzyczy i nie daje się dotknąć. W takich warunkach badanie jest niemożliwe, a dodatkowo jest źródłem dużego stresu dla dziecka. Róża Hajkuś, lekarka, specjalistka pediatrii, stworzyła kolejną już fantastyczną, a do tego mądrą i autentyczną do szpiku kości publikację. Ta książka jest naprawdę wyjątkowa. To z niej Wasze pociechy dowiedzą się na czym polega praca lekarza pediatry, czego można się spodziewać za drzwiami gabinetu w przychodni oraz jak wygląda wizyta w szpitalu. Cała publikacja powstała na bazie wszystkich pytań, najczęściej zadawanych autorce przez jej małych pacjentów. Przewodnikami w tej opowieści są: Duża Róża, Mała Róża oraz Mały Misiek (brat Róży). Do tego przy wsparciu ich pluszowych przyjaciół z dzieciństwa tworzą naprawdę świetną grupę. Wszyscy troje, razem z pluszowymi pacjentami spotykają się wspólnie w gabinecie by wyjaśnić najmłodszym czytelnikom ważne, medyczne zagadnienia. Jak wygląda gabinet lekarski? Po co lekarze używają patyków do gardła i przepisują okropne w smaku syropy? Co to są badania dodatkowe i po co się je wykonuje? Co mi się bardzo podoba, to fakt, że autorka dokładnie wyjaśnia co to są narzędzia lekarskie i do czego się je używa. Sami dobrze wiemy, że potrafią zestresować, przede wszystkim gdy brakuje nam wiedzy jak działają. Książka składa się z czterech części, ćwiczeń praktycznych i podsumowania. Uwierzcie mi, ćwiczenia praktyczne, dają szansę oswoić dziecko z tematem, chociażby podczas wspólnej zabawy. Napisana jest w bardzo ciekawy i oryginalny sposób bo w formie dialogu pomiędzy naszymi bohaterami. Do tego genialne ilustracje stworzone przez samego Pawła Gierlińskiego, które charakteryzują się ciepłymi, nasyconymi kolorami. Polecamy bardzo, szczególnie dla rodziców, którzy chcą przygotować swoje dzieci na wizytę lekarską, badanie czy pobyt w szpitalu.
Recenzja: mrs.daga, Witkowicz Dagna
Autorka książki i jednocześnie jej bohaterka, w rewelacyjny sposób pokazuje nam rodzicom, jak rozmawiać z dziećmi o badaniach i wizytach w przychodni. Wszystko staje się mniej straszne dzięki książkowym pacjentom: Jelonkowi, Jeżykowi, Pandzie Małej i Hipciowi. Odpowiada na nurtujące pytania: dlaczego trzeba wkładać patyczek do buzi, po co robi się wymaz, do czego służy otoskop lub kiedy trzeba iść do szpitala, po co lekarz zadaje tyle pytań lub dlaczego trzeba robić mnóstwo dodatkowych badań. Cała książka jest napisana w formie dialogu pomiędzy Dużą Różą a jej dziecięcą wersją Małą Różą. Fajnie się czyta, tekst jest łatwy do zrozumienia a rodzice z dziećmi mogą się podszkolić, by wizyty w przychodni były dla nich przyjemnością.
Spis treści
CZĘŚĆ 1. Gabinet lekarski
CZĘŚĆ 2. Badania dodatkowe
CZĘŚĆ 3. Oddział szpitalny
CZĘŚĆ 4. Badania obrazowe
Podsumowanie
Dostaniesz informacje o aktualnych promocjach i nowościach.